MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Yavru Kedi

Yavru Kedilerin Beslenmesi

Konu sevimlilik ve tatlılık olduğu zaman dünyada yavru kediler ile yarışabilecek çok az şey var. Eğer siz de bu tatlılığa yeni düşüp bir yavru kedi edindiyseniz, hiç vakit kaybetmeden yavru kedi bakımı ile ilgili bilgi edinmeniz gerekiyor. Minik bebeğinizin sağlıklı bir yetişkine dönüşebilmesi için elinizden gelen her şeyi yapıyor olmanız şart. Elbette bu sürecin en önemli noktalarından bir tanesi de yavru kedi beslenmesi. İlk dört haftalık anne sütü sürecinin akabinde kediniz yavaş yavaş yavru kedi mamasına geçiş yapmaya başlayacak, sizin de bu geçiş sürecindeki rolünüz oldukça önemli olacak. İşte yavru kedilerin beslenmesi ile ilgili bilmeniz gereken her şey.

Yavru Kedilerin Beslenmesi, Yetişkin Kedilerden Neden Farklıdır?

Yavru kedi dünyaya geldiği andan itibaren birkaç hafta içerisinde kilosunu ikiye, hatta üçe katlayabilme potansiyeline sahiptir. Bu çılgın büyümeyi desteklemek için kedinizin yetişkin bir kediye oranla üç katı daha fazla enerjiye ihtiyacı olacaktır. Söz konusu bu kadar yüksek enerji değerleri olduğu zaman yavru kedinizin tek bir öğünde ihtiyaç duyduğu tüm kalori ihtiyacını karşılaması pek mümkün olmayacaktır, bu yüzden de günde en az 3-4 öğün tüketmesi gerekmektedir.

Yavru kedilerin yağ, yağlı asit ve vitamin ihtiyaçları, yetişkin kedilerin ihtiyaçları ile aynıdır, ancak yavru kedilerin yüksek oranda amino asit, mineral ve protein ihtiyacı da bulunmaktadır. Örneğin yavruların enerji değerlerinin yaklaşık yüzde 30’unu proteinden alması gerekir. Bu yüzden de çoğu uzman, yavru kediniz 1 yaşına ulaşana kadar onu sadece özel olarak formüle edilmiş yavru kedi maması ile beslemenizi öneriyor. Elbette her yaşta kedide olduğu gibi bolca temiz içme suyu da yavru kedinizin diğer elzem beslenme ihtiyaçlarından.

Yavru Kedi

Yavru Kedimin Ne Tür Kedi Mamasına İhtiyacı Vardır?

Çok küçük yavru kedilerin rejimleri dahilinde az da olsa ıslak mamaya erişimlerinin olması önemlidir. Yeni doğan kedilerin dişleri henüz çok küçük olduğundan dolayı kuru mamaları çok iyi çiğneyemezler. Islak mama olmadan düzgünce büyüyebilmeleri için ihtiyaçları olan besin takviyesini alamazlar. Kedinize hem kuru hem ıslak mama vermeyi tercih ediyorsanız, ıslak mama oranını günde 2 öğüne çıkartmanız önemlidir. Öte yandan kedinizi sadece ıslak mama ile beslemeyi seçiyorsanız bu öğün sayısı 4’e çıkartılmalıdır.

Yavru Kedimi En İyi Şekilde Nasıl Besleyebilirim?

Genç ve yavru kediler, gün içerisinde sık sık beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyaç, onlar yaş aldıkça azalır ve günde 2 kez olmak üzere sabitlenir. Yavru kedinizin dilediği zaman dilediği miktarda mamaya erişiminin olması oldukça normal bir beslenme yöntemidir. Gün boyu ıslak ve kuru mamaya erişiminin olması, ihtiyaç duyduğu anda enerjisini yeniden depolayabilmesi anlamına gelir. Serbest beslenmenin bir diğer avantajı da mide şişkinliklerini engelleyerek tek seferde aşırı yeme eğilimini ortadan kaldırmasıdır. Elbette eğer yavru kediniz aşırı kilolu ya da obez olma yolunda ilerliyorsa bu yöntem çok da uygun bir yöntem olmayacaktır. Bu gibi durumlarda öğünleri kontrollü ve ölçülü bir biçimde belirlemekte fayda vardır.

Yavru Kedimi Hangi Besinlerden Uzak Tutmalıyım?

Yavru kedinizi ara sıra ödül maması olarak kaçamak yiyecekler vermenizde bir sıkıntı yoktur; elbette yüzde 10 kalori kuralına uyduğunuz takdirde. (Yüzde 10 kalori kuralında ödül mamaları, kedinizin toplam kalori alımının yüzde 10’unu geçmemelidir.) Bununla birlikte aşağıda saydığımız yiyecekler konusunda dikkatli olmanızda ve yavru kedinizi mümkün mertebe bu yiyeceklerden uzak tutmanızda fayda vardır:

  • Çiğ et ve çiğ ciğer
  • Çiğ yumurta
  • Çiğ balık
  • Süt
  • Soğan & sarımsak
  • Çikolata
  • Çay & kahve
  • Üzüm

Bu arada kedi aşı takvimini takip etmeyi sakın unutmayın!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir