MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kaplan Evlat Edinin!

Kaplan Evlat Edinin!

Bu görkemli kediler hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Kaplanlarla ilgili 10 ilginç bilgiyi sizler için derledik:

1- Kaplan yaklaşık iki milyon yaşında olan bir tür! Dünya üzerindeki varlığı neredeyse insan kadar eski olan kaplan Asya kıtasından dünyaya yayıldı.

Kaplan

2- Kaplan, yaşadığı ekosistemdeki besin piramidinin en üstünde yer alan yırtıcılardandır. Piramidin alt katmanlarındaki türlerle beslenerek onların sayılarını da dengede tutar. Bu sayede ekosistemdeki bitki örtüsü ile alt katmanlardaki türlere ait birey sayısı arasındaki ilişki dengelenmiş olur.

Kaplan

3- Kaplan bir “şemsiye tür”dür. Yani bir ekosistemde kaplanın varlığı, onun altında yer alan diğer türlerin de yeterli miktarda var olduğu anlamına gelir. Bir kaplanın yaşamını sürdürebilmesi için yaklaşık 100 kilometrekare büyüklüğünde bir doğal alana ihtiyaç vardır. Dolayısıyla bir birey ya da çift için ayrılacak en küçük koruma alanında yaşayan fil, gergedan, ayı, orangutan, geyik gibi tehlike altında olan pek çok türün de korunması sağlanmış olur.

4- Her kaplanın çizgisi kendisine özgüdür. Bu çizgiler tıpkı insanlardaki parmak izi gibi ayırt edicidir ve bireyin kimliğini tanımlamaya yarar.

5- Kaplanlar dev kedilerdir! Boyları 2.6 metre ile 3.3 metre arasında değişebilir. Dişi bireylerin ağırlığı 67 – 90 kg arasında, erkek bireylerin ağırlığı ise 120 – 300 kg arasında olabilir.

6- Kuyrukları, kaplanların dengede kalabilmelerinde çok önemli bir etken! Özellikle uzun menzilde hızlı koşarken ve avlarını kovalarken kuyrukları sayesinde dengede kalıyorlar.

7- Kaplanlar mükemmel avcılardır. Renkleri ve desenleri doğal ortamda kolayca kamufle olmalarını, patilerinin alt kısmındaki yastıklı bölge sessizce avlarına yaklaşmalarını, kulaklarının iç tarafındaki beyaz kısım da sesleri çok iyi duymalarını ve ayırt etmelerini sağlar.

8- Kaplan idrarı tereyağlı patlamış mısır gibi kokar.

9- Kaplanlar çok iyi yüzücülerdir! Diğer kedilerin aksine suda vakit geçirmeyi çok severler ve iri cüsselerine göre çok iyi yüzerler.

10- Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN)’in kırmızı listesinde yer alan kaplan türleri tehlike altındadır. Bugün dünyada doğal ortamında yaşayan yalnızca 3.900 birey kalmıştır.

Peki WWF Ne Yapıyor?

Dünyamızda bu karizmatik kediye de yer var! WWF‘in hedefi, doğadaki kaplan sayısını 2022’ye kadar iki katına çıkartmak. WWF, bunun için yıllardır kaplanları korumaya çalışıyor. 2010 yılında doğada 3.200 kaplan varken, bu yıl bu sayı 3.900’e ulaştı! 2022’de doğadaki kaplan sayısını 2 katına çıkarmak için, kKaplanların doğal yaşam alanlarını koruyor, güvenle hareket edebilecekleri yaban hayatı koridorları oluşturuyor. Kaplanların dünya gündeminde öncelikli konular arasında yer almasını sağlamaya çalışıyor.
Kaçak avcılığı önlemeye çalışıyor ve yasadışı yaban hayatı ticaretiyle mücadele ediyor.

Bu büyük kedilerin doğal yaşam alanlarında varlığını sürdürebilmesi için senin de yapabileceğin bir şey var!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir