MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpeklerin kuyruk sallaması bazen mutlu bir karşılama anlamına gelebilirken, bazen beklenmedik bir şekilde bunun tam aksi bir duyguyu ifade etmeyi amaçlıyor olabilir. Unutmamak gerekir ki köpeğinizin kuyruğu, arada bir yanlışlıkla vazo devirmeye yarayan, işlevsellikten uzak bir uzuvdan çok daha fazlasıdır. Onlar için adeta bir iletişim aracı olan kuyruğun da kendine has bir dili ve iletişim tarzı vardır. Köpekler neden kuyruk sallar, hiç merak ettiniz mi?

Köpeklerin Kuyruk Sallama Nedenleri

Köpeğinizin kuyruğu pek çok farklı fonksiyona hizmet verebilir; suda yüzerken bir dümen görevi görmek ya da koşarken denge sağlamak gibi. Bununla birlikte köpeklerin kuyrukları, yanı zamanda hem insanlar hem de diğer hayvanlar ile iletişim kurmakta kullandığı önemli bir araçtır. Kuyruğun pozisyonuna iletişim için bir de yüz ifadeleri ve vücut duruşu da katılır. Söz konusu köpeklerin kuyruk sallaması olduğu zaman belki de en sık düşülen yanılgı, kuyruğunu sallayan bir köpeğin mutlu bir köpek anlamına geldiğidir. Sallanan bir kuyruk, insanlar ile köpekler arasında yanlış anlaşılmaların oluşmasına yol açabilen bir etmen. Bazı durumlarda veterinerler bile köpeğin ruh halini anlayabilmek için kuyruğunu bir işaret olarak alabiliyor, ancak bu durum, köpeğin içinde bulunduğu koşullara göre değişiklik gösterebiliyor.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Her şeyden önce köpeklerde kuyruk sallamayı, bir etkileşime girme isteği olarak algılamak gerek. Başka bir deyişle kuyruk sallayan köpek, iletişim ve etkileşim kurmaya hazır bir köpek anlamına gelmektedir. Zihinsel olarak algıları açık, çevresinde meydana gelen olayların farkında olan bir köpeği ifade eden kuyruk sallama, her zaman köpeğin olan bitene vereceği tepkiyi ifade etmeyebilir.

Köpeklerin Kuyruk Sallama Şekilleri ve Anlamları

Köpeklerin kuyruk sallamalarının arkasında yatan dil, biz insanlar için biraz komplike olabilir. Bununla birlikte kuyruğun sallanma şekline, sallanırken aldığı pozisyona ve genel formuna bakarak biraz da olsa bilgi almanız mümkün.

Kuyruğun Yüksekliği: Yukarıya doğru uzanan ve sallanan bir kuyruk, genellikle heyecanı temsil eder. Bununla birlikte sallandığı anda bir kuyruk ne kadar yüksekse, köpeğin o denli özgüvenli olduğunu gösterir. Daha düşük bir kuyruk ise köpeğinizin gergin ya da çekingen olduğunu ifade edebilir. Köpeğin sırtına doğru 90 dereceden daha az bir açı ile dikleşmiş bir kuyruk ise köpeğinizin aşırı derecede aktif olmaya hazır olduğunu gösterir. Bu tür bir kuyruk hareketinden sonra köpeğinizin davranışları her zaman kontrollü ve arkadaş canlısı olmayabilir, bu yüzden de ilk etapta onu sakinleştirmek için çaba göstermenizde fayda vardır.

Kuyruk Sertliği: Genel olarak bakacak olursak gevşek ve akıcı bir sallama iyiye işaretken, katı ve sert bir kuyruk gerginliğin ve saldırganlığın bir sinyali olabilir.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Kuyruk Sallama Hızı: Hızlı ve seri bir kuyruk sallama arkadaş canlısı bir işaret iken yavaş şekilde sallanan kuyruk köpeğinizin kendini tehdit altında hissettiğini ifade edebilir.

Tüm bunlar ile birlikte unutmamak gerekir ki her bir kuyruk sallantısı farklı koşullarda farklı anlamlar taşıyabilir. Köpeğinizin size ne mesaj verdiğini anlamak için yalnızca kuyruk sinyallerini incelemeniz yeterli olmayabilir; içinde bulunduğu durumu da göz önünde bulundurarak vücut dili ile size iletmeye çalıştığı diğer sinyalleri de araştırmanızda fayda var. Aynı şekilde her bir kuyruk sallantısı, her köpek için farklı bir anlam taşıyabilir. Unutmayın; köpeklerde kuyruk sallama evrenseldir, ancak türler arasındaki davranış ve hissiyatlar evrensel olmaktan oldukça uzaktır. Bu yüzden de siz kendi köpeğinizin vücut dilini herkesten iyi öğrenmeye ve size ne mesaj vermeye çalıştığını önceden kestirmeye çalışmalısınız.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir