MENU
Üye Ol | Giriş Yap
En Zeki 10 Köpek Cinsi

En Zeki 10 Köpek Cinsi

Elbette her köpek sahibi, kendi köpeğinin en zekisi olduğuna inanır. Bu bazen doğru olsa bile, en zeki köpek cinsleri üzerinde yapılan araştırmalar her zaman daha güvenilir bir kaynaktır.

Diğer yandan belirtmekte fayda vardır ki bir köpek kağıtta ne kadar zeki olursa olsun, tam potansiyeline ancak ve ancak sahibinin ilgisi, şefkati ve sevgisi ile ulaşabilir. Her ne kadar her köpek bir noktaya kadar eğitilebilir olsa da, bazı köpek cinsleri vardır ki bu eğitime çok daha meyilli bir yapıya sahiptir. Köpeğinizin genetik yetkinliklerini anlayabilmek ve içindeki doğal zekayı ortaya çıkartacak motivasyonu bulabilmek çok önemlidir.

İşte karşınızda en zeki 10 köpek cinsi. Acaba sizinki de onlardan mı?

1. Border Collie

Border collie’ler enerjik, şefkatli ve tabii ki zekidirler. Gerçekten çalışkan bir köpek olan bu cins, özellikle atletizm, çeviklik ve çobanlık konusunda başarılı bir türdür. Border collie’lerin imzası niteliğindeki özelliği ise sürüdeki diğer hayvanlara yönelttikleri koruyucu ve yoğun bakışlardır.

Border Collie

2. Poodle

Poodle, dünyadaki en popüler yedinci köpek cinsi olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında da yerini alıyor. Aktif ve gururlu olan bu köpekler yüksek zekaları sayesinde takip, avcılık, koruyuculuk ve itaat konusunda çok kolay eğitilebilirler.

Poodle

3. Alman Kurdu

Alman Kurdu‘nun dünyanın en popüler ikinci köpek cinsi olmasına şaşmamak gerekir. Kendine güvenen, zeki, akıllı ve cesur bir köpek cinsi olan Alman kurtları, çalışkan da oldukları için özellikle askeriyelerde ya da polis teşkilatlarında da fazlaca fayda gösterirler. Her ne kadar şefkat ve sevgi gösterme konusunda diğer akranları kadar açık olmasalar da, ailelere ve çocuklara karşı fazlaca sadık oldukları yadsınamaz bir gerçek.

Alman Kurdu

4. Golden Retriever

Golden Retriever’lar arkadaş canlısı ve sadık köpeklerdir. En zeki köpek cinsleri dendiği zaman akla gelen ilk köpek cinsi olan Golden’lar, özellikle arama kurtarmada oldukça başarılı nitelikler göstermektedirler.

Golden Retriever

5. Doberman Pinscher

Güç, dayanıklılık ve hız bir yana; Doberman’lar polis ya da savaş köpeği olmalarına yetecek kadar yüksek bir zeka seviyesine sahipler. 1944 yılında gerçekleşen İkinci Guam Savaşı’nda sadakat konusunda bronz ödül alan bir Doberman olduğunu biliyor muydunuz?

Doberman Pinscher

6. Shetland Sheepdog (Shetland Çoban Köpeği)

Shetland çoban köpeği, mini bir çalışan collie gibidir. Oyun oynamayı seven bu zeki hayvanlar, özellikle yeni numaralar öğrenmeye ve çocuklarla oynamaya bayılırlar. Şefkat dolu bu köpek cinsi ait olduğu aileye fazlaca sadıktırlar. Herhangi bir tehlike ya da tehdit sezdiklerinde ise ısrarcı bir şekilde havlıyor olmaları en belirgin koruyucu özelliklerindendir.

Shetland Sheepdog

7. Labrador Retriever

Zeki, nazik ve aile dostu olmanın yanı sıra labradorlar ABD’deki en popüler köpek cinsi olarak bilinirler. Rehberlik ve kurtarma konusunda ise kimse onların eline su dökemez.

Labrador Retriever

8. Papillon

Papillon her daim dikkatli ve tetikte olan, mutlu ve arkadaş canlısı bir köpek cinsidir. Papillon aslında Fransızca’da “kelebek” anlamına gelmektedir; bu köpek cinsi de ismini kelebeğe benzer kulaklarından almaktadır. En komplike numaraları öğrenme konusunda bile çok başarılı olan bu tür, dünyanın en zeki köpek cinsleri arasında yerini alır.

Papillon

9. Bloodhound (Kan Tazısı)

Uzun ve kırışıklık dolu suratları ve büyük, sarkık kulakları ile nam yapmış olan bu köpek cinsi, bağımsız ve içgüdüsel bir yapıya sahiptir. Bloodhound’lar (tazılar) söz konusu zeka olduğu zaman ise özellikle koku içgüdüleri ile ön plana çıkarlar.

Bloodhound

10. Rottweiler

Elbette en zeki 10 köpek cinsi listesi, içerisinde Rottweiler olmadan tamamlanamazdı. Sevgi dolu, sadık ve özgüveni yüksek bir köpek cinsi olan Rottweiler, hizmet köpeği olma konusunda bir numaradır.

Rottweiler

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir