MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Köpeğinize tuvalet eğitimi vermek devamlılık, sabır ve pozitif teşviklendirme ile tasarlanması gereken bir süreçtir. Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken amacınız, onunla sevgi dolu bir bağ kurarken iyi alışkanlıklar edinmesini sağlamak olmalıdır.

Bir yavru köpeğe tuvalet eğitimi vermek, genelde 4-6 ay kadar sürer, ancak bazı yavrularda bu süre 1 yıla kadar uzayabilir. Bu sürenin değişmesindeki en önemli etkenlerden biri köpeğin boyutudur. Örneğin daha küçükçe köpek cinslerinin daha küçük mesaneleri ve daha hızlı çalışan metabolizmaları olur, bu da daha fazla tuvalete çıkma ihtiyacı hissetmelerine sebep olur. Köpeğinizin önceki yaşam alışkanlıkları da bu sürenin değişmesinde rol oynayabilen bir diğer faktördür. Köpeğinizin daha iyi alışkanlıklar edinebilmesi için eski alışkanlıklarını bırakması gerekebilir.

Köpeğinize tuvalet eğitimi verirken karşılaşabileceğiniz engel ve sorunlar sizi yıldırmamalı ve endişelendirmemeli. Tuvalete gitme ihtiyacı hissettiği anda onu dışarıya çıkartmak ve ardından ona ödül vermek olmak üzere iki temel eğitim demirbaşından vazgeçmediğiniz sürece köpeğiniz eninde sonunda tuvalet eğitimini almış olacaktır.

Köpeğime Ne Zaman Tuvalet Eğitimi Vermeye Başlamalıyım?

Uzmanlar, köpeğinize tuvalet eğitimi süreçlerine köpek 12-16 haftalıkken başlanması gerektiğini belirtiyor. Bu noktada köpek idrarını ve dışkısını kontrol edebilecek bir durumda oluyor ve tutmasını bilebiliyor.

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Eğer köpeğinizi eve ilk defa getirdiğinizde 12 aylık ve daha büyük ise evde tuvalet eğitimi vermek biraz daha uzun ve zorlayıcı olabilir. Bunun için her şeyden önce köpeğinizin bu zamana kadar alışmış olduğu alışkanlıklarını yeniden şekillendirmeniz gerekecektir.

Köpeğime Nasıl Evde Tuvalet Eğitimi Verebilirim?

Uzmanlara göre tuvalet eğitimi vermenin temelleri arasında, köpeği fiziksel olarak limitlendirmek yatıyor; bu bir oda, bir köpek tuvaleti ya da tasma olabilir. Köpeğiniz işini halletmek için dışarı çıkması gerektiğini öğrendikçe, bu limitleri kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Evde tuvalet eğitimine başlarken şu adımları izlemeniz gerekir:

 1. Köpeğinizi düzenli bir beslenme rutininde tutun ve yemek saatleri arasında mamasını daima ortadan kaldırın.
 2. Köpeğinizi sabah ilk iş dışarıya çıkartın, ardından da her yarım saatte ya da 1 saatte bir çıkartmaya devam edin. Bunu yemeklerden sonra ve uykudan uyandıktan sonra da yapın. Yalnız bırakılmadan ya da gece uykusuna yatmadan önce de son bir kez dışarıya çıkmakta fayda vardır.
 3. Köpeğinizi tuvaletini yapabilmesi için her zaman aynı lokasyona götürün.
 4. Evde tuvaletini yapmamaya alışana kadar dışarıdayken her daim yanında durun.
 5. Köpeğiniz dışarıya tuvaletini yaptığında onu ödüllendirin; ödül maması ya da mahallede kısa bir yürüyüş güzel bir ödül olabilir.

Köpeğimin Tuvaletinin Geldiğini Nasıl Anlarım?

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Elbette bir köpeğe tuvalet eğitimi verirken sahibi olarak tuvalete gitmesi gerektiğinin işaretlerini algılayabiliyor olmanız çok önemli. Köpeğinizin tuvaleti geldiyse büyük bir ihtimalle size şu göstergelerden bir ya da birkaçını sunacaktır:

 • Ağlama
 • Daireler çizme
 • Koklama
 • Havlama
 • Kapıyı tırmalama

Köpeklere Tuvalet Eğitimi Verirken Bunlara Dikkat!

 • Köpeğinizi tuvaletini yapması için asla ve asla zorlamamalısınız. Bu, onun sizden korkmasına yol açacaktır.
 • Eğer köpeğinizi uygunsuz bir yere tuvaletini yaparken bulursanız ellerinizi gürültülü bir şekilde çırpmaya başlayın ki yaptığının doğru olmadığını anlasın. Ardından onu dışarıya çıkartın ve dışarıdaki işini tamamladıktan sonra onu ödüllendirin.
 • Eğer kanıt yakalar ancak davranışın kendisine şahit olmazsanız, ona bağırmayın ya da burnunu dışkıya sürtmeye kalkmayın. Köpekler, öfkenizi doğrudan meydana gelen olay ile bağdaştırabilecek zekaya sahip hayvanlardır.
 • Köpeğinizle dışarıda daha uzun süreler geçirmek, evde istenmeyen kazaların meydana gelmemesine yardımcı olabilir. Ne de olsa etrafı keşfetmek ve tuvaletini yapacak uygun bir mekan bulmak için daha fazla vakte ihtiyaç duyabilir.

Köpeğinizi nasıl yıkayıp, banyo yaptırabileceğinizi öğrenmek için burayı tıklayın!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir