MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Korat Kedisi

Korat

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 7/10
  Zeka - 7/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 7/10
  Eğitilebilirlik - 7/10
6.2/10

Özet

Zümrüt yeşili gözleri ile dikkat çeken Korat ırkı, 14. yüzyıla dayanan çok köklü bir tarihe sahip.

Tarihi

Tayland kökenli olan Korat kedileri, bu bölgede iyi şans getirdiği inanışı ile el üstünde tutuluyor. Tarih boyunca sahiplerini kötü ruhlardan koruduğuna ve büyüye engel olduğuna inanılan Korat ırkı, 14. yüzyıldan itibaren sık sık edebi eserlerde karşımıza çıkıyor.

Korat kedileri, aynı dönemde soylular arasında prestij göstergesi olarak kullanılmış. Soyluların birbirlerine Korat kedileri hediye ettiği çok sık görülmekte.

Korat kedilerinin batıya ilk kez hangi tarihte geldiği bilinmiyor. Ancak 1896 yılında, İngiltere’de, bir kedi gösterisinde Korat kedisinin tanıtıldığı bilinmekte. Bu ırkın ABD’ye ulaştığı tarih ise 1959 yılı. 1967 yılından itibaren, tüm kedi kuruluşları tarafından Korat kedileri farklı bir ırk olarak tanınmayı başardı.

Ağırlığı – Boyutları

Korat kedileri 2.5 kilogramdan 7 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

İyi beslendiği ve düzgün bir ortamda yaşadığı takdirde, Korat kedileri 15 yıla kadar yaşlanabilmekte.

Karakteri

Korat kedilerinin en belirgin özelliği, sahiplerine karşı fazlasıyla sadık olmaları. Yalnızca birkaç kişiye karşı beslediği bu sadakat, her koşulda onlar ile birlikte olmasını sağlıyor. Örneğin, evinize gelen misafirlerin kucağına gitmekten ziyade, sizin peşinizde dolaşmayı tercih eden Korat ırkı, uyurken de sizden ayrılamayacaktır.

Bu ırktan bir kedi sahiplenirken aklınızda bulundurmanız gereken en önemli nokta, Koratların yalnız kalmaktan hiç hoşlanmadığı. Ev içerisinde sizden bir dakika bile ayrılmak istemeyecek olan bu kedi ırkı, uzun süre evde yalnız kalmaktan da hoşlanmıyor. Bu nedenle, Korat kedilerini başka bir evcil hayvanla birlikte beslemeniz tavsiye ediliyor.

Sosyal bir yapısı olsa da, paylaşmaktan hiç hoşlanmayan Korat kedileri, oyuncakları konusunda da sahiplenici olabiliyor. Eğer başka bir kedi ile birlikte yaşıyorsa, etrafta çok sayıda oyuncak bulundurmanızda fayda var.

Bakımı

Korat kedilerinin kısa tüylerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Eğer kendisine saygılı ve nazik davranılırsa, her yaştan çocuk ile gayet iyi anlaşabiliyor.

Korat kedilerinin diğer hayvanlarla ilişkisi biraz farklı. Sadece diğer Korat kedileri ile birlikte yaşamaktan memnun olsalar da, düzgün tanıştırılması halinde, köpeklerle ve diğer ırklardan kedilerle de bir arada olabiliyor.

Korat kedilerinin tek başlarına uzun süre yalnız kalmaması gerektiğini unutmayın.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.