MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Nebelung Kedisi

Nebelung

 • 6/10
  Çocuklarla Arası - 6/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 7/10
  Hareketlilik - 7/10
 • 7/10
  Bakım İhtiyacı - 7/10
 • 5/10
  Oyunculuk - 5/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
6/10

Özet

Üzerinde dalgalanan bir kürke sahip olan Nebelung kedileri, muhteşem görüntüsü ile hayranlık uyandıran bir ırk.

Tarihi

Mavi Rus kedilerinin uzun kürklü versiyonu olarak kabul edilen Nebelung kedileri, ismini kürklerinin görüntüsünden almakta. Kürklerinin dalgalanıyor görüntüsü vermesi, bu kedilerin oldukça estetik ve güzel bir görünüş elde etmesini sağlıyor.

İlk kez Almanya’da üretilen Nebelung kedileri, Nebelheim kedi evinde, Cora Cobb tarafından ortaya çıkarıldı. Bu bölgede üretimine odaklanılan Nebelunglar, 1980 yılından itibaren çok daha detaylı bir inceleme altına girdi. Doğu Avrupa isminin duyulmasından sonra, Rusya’dan getirilen Mavi Rus kedileri ile birlikte sayıları çoğaltılan Nebelunglar, kısa süre içerisinde popüler olmayı başardı.

Nebelung ırkı, 1987 yılından itibaren izleme listesine alınarak, 1997 yılında uluslarası kuruluşlar tarafından özgün bir ırk olarak kabul edildi.

Ağırlığı – Boyutları

Nebelung kedileri, beslenme ve yaşam alışkanlıklarına göre çok değişken ağırlıklara sahip olabiliyor. 3 kilogramdan 10 kilograma kadar Nebelung kedisi görmek mümkün.

Yaşam Süresi

Bu kedi ırkı ortalama 11 ile 16 yıl arasında yaşamakta.

Karakteri

Mavi Rus kedileri ile benzer karakteristik özelliklere sahip olan Nebelung ırkı, insanları gözlemlemekten çok hoşlanıyor. Direk olarak ev halkı ile samimi bir ilişki içerisine girmek yerine, öncesinde birlikte yaşayacağı insanların hareketlerini gözlemleyen Nebelung kedileri, kendisine zarar gelmeyeceğini anladığı an bağ kurmaya başlıyor.

Yüksek yerlerde olmaktan çok hoşlanan bu ırk, evinizdeki her dolabın üstüne tırmanma yeteneğine sahip. Estetik görüntülerinin yanısıra, atletik ve kaslı yapıları sayesinde çok yüksek noktalara dahi zıplayabilen Nebelung ırkı, genellikle yukarıdan etrafı izlemekten hoşlanıyor.

Nebelung kedilerinin en önemli özelliklerinden biri de çok kırılgan bir yapıya sahip olmaları. Eğer sahiplerinin kendisine olan ilgisinin azaldığını farkederse üzülüp daha endişeli ve tedirgin bir hale bürünebiliyor.

Bakımı

Nebelung ırkının tüylerinin uzun olması, taranma ihtiyaçlarının da nispeten daha fazla olmasına yol açmakta. Haftada iki-üç kez kedinizi taramanız tavsiye ediliyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Nebelung kedileri, nazik davranıldığı sürece çocuklarla gayet iyi anlaşabiliyor. Çocuklarınıza kediye zarar vermemesi gerektiğini öğretmeniz gerekecektir.

Köpekler ve diğer hayvanlarla kontrollü tanıştırılması gerekebilir. Herhangi bir tehdit hissettiğinde depresyona girebilen bu kedi ırkı, kontrollü tanıştırıldığı sürece her hayvanla birlikte yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir