MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Havana Brown

Havana Brown

 • 8/10
  Çocuklarla Arası - 8/10
 • 6/10
  Zeka - 6/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 5/10
  Bakım İhtiyacı - 5/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
5.1/10

Özet

Alışılmadık yüz yapısı ile, farklı bir görüntüye sahip Havana Brown kedileri sahipleriyle tarifsiz bir bağ kuruyor.

Tarihi

Kökenleri Güney Asya olmasına rağmen, bir dönem Avrupa’da “İsviçre Dağ Kedisi” adı ile tanınan ve en sonunda Havana Brown adını alan bu garip tipli kedilerin hikayesi oldukça karmaşık. Tam olarak kökenlerinin nasıl olduğu bilinmiyor olsa da, Tayland’dan Avrupa’ya ilk gelişinin 1890 yılları olduğu düşünülmekte.

1920’li yıllarda, Siyam kedilerinden ayrılarak farklı bir tür olarak değerlendirilmeye başlanan Havana Brown ırkı, özellikle İngiltere’de yürütülen çalışmalar ile tanınırlığa ulaştı. Üzerinde uzun süre bilimsel araştırmalar yapılan bu ırk, 1964 yılında tüm dünyada tanınmaya başlandı.

Havana Brown ırkı, tarihin her döneminde oldukça nadir görülüyor. İlk ortaya çıktığı yıllarda da prestij sembolü olarak kabul edilen bu ilginç kedi günümüzde de az sayıda mevcut.

Ağırlığı – Boyutları

Bu kedi ırkı 2.5 ile 4.5 kilogram arasında değişen ağırlıklara sahip olabiliyor.

Yaşam Süresi

Havana Brown kedileri, 10 yıl ile 15 yıl arasında yaşayabiliyor.

Karakteri

İlginç bir karaktere sahip olan bu kediler, evde kendileri ile ilgilenmesinden çok hoşlanıyor. Özellikle yavruluğundan itibaren bir Havana Brown kedisi sahiplenirseniz, kediniz büyüdükçe size çok daha fazla bağlanacaktır. Sahipleri ile bağımlılık derecesinde bağ kuran bu kediler, sahiplerini ev içerisinde yalnız bırakmaktan da hiç hoşlanmıyor.

Siyam kedisi kökenlerine sahip olması nedeniyle konuşkan bir yapıda olan Havana Brown ırkı, sahibiyle sohbet etmeyi isteyebilir. Evinizde dolaşırken veya oyun oynarken kedinizle konuşmanız onun çok hoşuna gidecektir.

Havana Brown kedileri aşırı hareketli kediler olmasa da oyun oynamayı seviyor. Özellikle ev içerisinde eşyalara zarar vermeden yaşayabilmesi ve çok sakin hareket etmesi sayesinde, evinizde beslemek için doğru bir tercih olabilir.

Bakımı

Kısa ve yumuşak tüylere sahip Havana Brown kedileri için, haftada bir kez hızlı bir tarama yeterli olacaktır. Bunun dışında banyoya veya farklı bir bakıma ihtiyaç duymuyorlar.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Havana Brown kedileri, tüm hayvanlar ile birlikte yaşyabilir. Diğer kedilerle de herhangi bir problem yaşamadan birlikte vakit geçirebilen bu kediler, oyun sırasında çok enerjik oldukları için çocuklarınızla çok iyi anlaşacaktır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir