MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Oriental Shorthair

Oriental Shorthair

 • 7/10
  Çocuklarla Arası - 7/10
 • 8/10
  Zeka - 8/10
 • 6/10
  Hareketlilik - 6/10
 • 4/10
  Bakım İhtiyacı - 4/10
 • 6/10
  Oyunculuk - 6/10
 • 5/10
  Eğitilebilirlik - 5/10
6/10

Özet

Kısa tüyleri, kolay bakımı ve her ortama uyum sağlayabilmesi sayesinde Oriental Shorthair kedileri çocukların en iyi dostu olabilir.

Tarihi

İlk Oriental Shorthair, 1800’lü yılların sonuna doğru, Britanya’da görülmeye başlandı. Siyam kedilerinden türeyen bu ırk, diğer kedilerden çok daha farklı bir görüntüye sahip olması nedeniyle kısa sürede yayılmayı başardı.

Siyam kedileri üzerine çalışma yapan kedi üreticilerinin çok ilgisini çeken Oriental ırkı, Longhair ve Shorthair olmak üzere iki farklı türde üretilmeye başlandı. Adından da anlaşılabileceği gibi, kısa tüylü olan Oriental Shorthair ırkı, 1900’lü yıllardan itibaren dünyanın her noktasında tanınan bir tür haline geldi. Siyam kedilerinin karakteristik özelliklerine sahip olan Oriental Shorthair’in farklı bir ırk olarak tanınması zaman alsa da, günümüzde tüm kedi kuruluşları tarafından resmi olarak tanınmakta.

Ağırlığı – Boyutları

Oriental Shorthair kedileri, 3.5 kilogramdan 5 kilograma kadar değişen ağırlıklara sahip.

Yaşam Süresi

Oriental Shorthair kedilerinin ortalama yaşam süresi 15 yıl.

Karakteri

Siyam kedilerinin özelliklerine çok benzer bir karakter yapısında olan Oriental Shorthair ırkı, oldukça hareketli ve uyumlu. Her ortamda uyum sağlayabilen bu ırk, evinize renk katacak özelliklere sahip.

Farklı kürk renklerine sahip olabilen Oriental Shorthair kedileri, aktif bir yapıya sahip olması sayesinde, evdeki her nesneyi oyuncak olarak kullanabiliyor. Bu ırktan bir kedi beslemeyi düşünüyorsanız, etrafta yeteri kadar oyuncak bulundurduğunuza emin olmalısınız.

Oriental Shorthair kedileri miyavlamayı çok seviyor. Genelde yüksek sesle miyavlayarak sahipleri ile konuşmaya çalışan bu ırk, kendisini sesle ifade etmekten hoşlanıyor. Oyun oynarken de sık sık miyavladığını görebilirsiniz.

Oriental Shorthair ırkının en önemli özelliği yolculuklardan hoşlanması. Sık taşınan biriyseniz Oriental Shorthair size tam anlamıyla uygun. Bu kedilerin karavanlarda bile beslenebildiğini görebilirsiniz.

Bakımı

Oriental Shorthair kedileri çok az tüy döküyor. Kısa tüylü olmaları nedeniyle bakımları da oldukça kolay. Bu kedi için birkaç haftada bir tüylerini taramak yeterli olacaktır. Banyo yaptırmak tavsiye edilmiyor.

Çocuklarla ve Diğer Hayvanlarla İlişkisi

Enerjik yapısı sayesinde bu ırk çocuklarla çok iyi vakit geçirebilir. Oyun oynamaktan ve kendisi ile ilgilenilmesinden fazlasıyla memnun olacaktır.

Oriental Shorthair ırkı, uyumlu bir kedi ırkı olması nedeniyle köpeklerle ve diğer hayvanlarla birlikte de yaşayabiliyor.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir