MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Yatağı

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı

Kedi yatakları, hayvanların sağlıklı yaşam geçirebilmeleri için önemlidir. Havyanlar doğası gereği sokak ya da ormanlarda yaşasa da onlarda üşümektedirler. Kediler, patileri ve karın bölgelerinden çok üşürler ve hasta olurlar. Bu nedenle özellikle de kış aylarında kedi yataklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kedilerin bacaklarında nasırlar çok sık görülmektedir. Bunun nedeni ise soğuktan korunabilme çabasıdır. Buna bağlı olarak yatağa sahip olan kedilerde nasır probleminin görülmediği test edilmiştir. Kedi yatakları için genelde elyaf malzeme kullanılmaktadır. Elyafın ısıtıcı özelliğinin olması özellikle de kış aylarında kedileri soğuktan korumaktadır.

Elyafın sıcak olma özelliğinin yanında, yumuşak ve konforlu olması da kedi yataklarında kullanılmasının nedenlerindendir. İçi elyaf ile dolu bir kedi yatağı alırken, kolay yıkanabilme özelliğinin olmasına dikkat edilmelidir. Nasıl ki insanlar için hijyen önemli ise, kediler için de çok önemlidir ve kedi yatakları düzenli olarak yıkanmalıdır. Bu nedenle yıkanabilir özellikte olan kedi yatakları tercih edilmelidir. Fakat yıkarken ağır kokulu deterjanlar kullanmamaya çalışın; kediler yaşam alanlarına kokularını bıraktıkları için bazı durumlarda yıkanan yataklarını kullanmayabiliyorlar.

Dış mekânda kullanılacak bir yatak düşünülüyorsa, kedi yataklarının su geçirmez özelliğe sahip olmasına dikkat edilmelidir. Dayanıklı malzemeden üretilmesi gereken kedi yatakları büyük bir minder şeklinde olabilirken yalnızca kapısı bulunan yumuşak bir kulübe de olabilir. Kışın sıcak tutmasına önem verilen kedi yataklarının yazın ise terletmeyen bir özellikte olması gerekmektedir. Kedi yataklarının etrafı, hava akımlarına karşı dayanıklı ve korunaklı olmalıdır. Çoğu kedi sahibi, kedilerine hasır yatak almaktadır. Ancak hasır yatak zamanla yıpranarak kedilere zarar vermektedir. Ayrıca hasır yataklar, kedileri cereyandan korumamaktadır. Bu nedenle de tercih edilmemesi gereken kedi yatakları modelindendir. Hasır yataklar, kolay temizlenemediği için mikrop yuvasına dönüşerek kedilere zarar verebilir.

Kedi Yatağı Temizliği

Kediler doğaları gereği temiz olan canlılardır. Bu nedenle kirli olan ve beğenmedikleri yataklara yanaşmamaktadırlar. Bu yüzden kedilerin yatakları ve iç malzemeleri düzenli olarak temizlenmelidir. Plastik olan kedi yatakları, en kolay temizlenen türlerdendir. Ayrıca pire barındırma riski de düşük olduğu için temizlik açısından daha avantajlıdır.

Kedi yataklarının zehirli madde içermeyen ve sulandırılmış olan dezenfektanla temizlenmesi gerekmektedir. Bu işlem esnasında yatak iyice fırçalanarak mikroplardan arınması sağlanmalıdır. Yatak temizlenip kuruduktan sonra, gazete kâğıtlarından yapılan bir katın üzerine temizlenen kumaş serilmelidir. Kedi yataklarını evin için de ya da dışında en uygun yere koymak kedilerin rahatı için çok önemlidir. Kediler evde olsa da dışarıda olsa da en sıcak noktaları bularak orada uyumaktadırlar. Yani kediler sıcak ortamları sevmektedir. Bu nedenle kedi yatakları en sıcak bölgelere koyulmalıdır.

Evin içinde kalan bir kedi, merkezi ısıtma sistemli olan bir evde ısı kaynağının geldiği noktaya en yakın yeri seçmektedir. Bun nedenle kedi yatağının ısıtma sistemlerine yakın olan yere koyulması gerekir. Ayrıca kedi yatağının koyulduğu noktanın cereyan almayan ve korunaklı olan bir bölge olması önemlidir. Sobalı evlerde kedi yatakları sobaya en yakın kısma koyulmalıdır. Dışarıda kalacak olan kedi için ise güneş alan ve etrafı açık olmayan bir alan olması gerekir. Bu sayede kediler rüzgardan etkilenmemiş olurlar.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir