MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Kumu Çeşitleri

Kedi Tuvaleti ve Kum Çeşitleri

Hayatınızı paylaştığınız bir kediniz varsa o zaman onların özgür alanları içerisinde daha rahat ve sağlıklı yaşamaları için dikkat etmeniz gerekiyor. Kediniz için verilebilecek en temel eğitim tuvalet eğitimidir ve bu oldukça kolaydır.

Kedi Tuvaleti Nasıl Temizlenir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğal yaşam alanında kediler tuvaletini yaptıktan sonra genellikle üzerini toprak ya da kumla kapatmak ister. Dolayısı ile evde bir kedi bakıyorsanız kum kullanmanız oldukça yararlı olacaktır. Kum kullanımı kedilerin daha rahat bir şekilde tuvalet yapabilmesini sağlayacaktır. Kedi tuvaleti idrar ya da dışkısını yaptıktan sonra oluşacak bakteri, asidik düzey ve çeşitli enfeksiyon tehlikelerini de beraberinde getirir. Bunun için her gün en az bir kez temizlenmesi faydalıdır. Hatta bu işlemin birden fazla yapılması çok daha etkili olabilir. Kedi tuvaletini çok daha hızlı temizleyebilmek için topaklaşma özelliğine sahip kum kullanmanız gerekir.

Kedi idrar ya da dışkısını yaptığında bu kum hemen bir araya gelir ve topak halini alır. Dolayısı ile sizin için temizlemeye dair ihtiyacınız olacak tek şey bir kum küreğidir. Ancak bunu yaparken eldiven kullanmaya da özen gösteriniz. Olası mikroplardan kendinizi muhafaza etmek her şeyden çok daha önemlidir. Yapmış olduğunuzu temizlik sonrasında kum azalmış olabilir, bu durumu kum takviye ederek ortadan kaldırabilirsiniz. Genel olarak tuvalet kabını ay da bir tamamen boşaltıp deterjan ile dezenfekte edip kurumaya bırakmak da gereklidir. Bunu da aksatmadan düzenli bir şekilde yapmaya özen göstermelisiniz.

Kristal Silika Kumlar

Bir diğer kum çeşidi kristal silika kumdur. Bu kumun özelliği kediniz idrar yaptığında hemen emmesidir. İçine hapsetmiş olduğu idrarı yine eldiven ve kürek yardımıyla temizleyebilirsiniz. Kediler için oldukça hassas olan tuvalet alışkanlığında özellikle ev yaşamına alışmış uysal bir kedi için daha da hassas olmanız gerektiğini unutmayın. Silika kumun diğer kuma göre avantajı patilerinin arasında kalmaması ve tuvalet çıkışında evin içine kumların dağılmamasıdır. Küçük tanecikli kumlar kediler için en iyisi olmakla birlikte, patilerinin arasında kalan tanecikler kedinizle birlikte evinize dağılabilir. Son dönemlerde kristal silika kumların kedi sağlığına yönelik olumsuz etkileri olduğuna yönelik araştırmalar var; siz yine de kristal silika kum kullanmak isterseniz bu bilgiyi aklınızdan çıkarmamanızda fayda var.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir