MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Bombay

Son Dönemlerin En Popüler Kedi Türleri ve Özellikleri

Kediler çok sıcakkanlı ve sevecen hayvanlardır. Çoğu zaman insanların en yakın dostu olan kediler, evcil hayvan edinmek isteyenlerin vazgeçilmezidir. Kediler insanlar ile iyi anlaşır ve yüksek uyum sağlar. Çok fazla kedi türü vardır. Özellikle evcil kedi türleri ve ırkları oldukça geniştir. Irklar, kedilerin yaşadığı bölgeye bağlı olarak değişebiliyor. Bölgeye bağlı olarak çeşitlenen kedilerin her biri ayrı özelliklere sahiptir. Bu özellikler kedinin kişiliğini ve stilini belirler. Evcil hayvan edinmek veya sahiplenmek isteyenlerin bu kedi ırkları konusuna dikkat etmeleri gerekir. Son dönemlerde en popüler olan ve merak uyandıran 4 kedi türünü sizin için inceledik.

Abyssinian (Habeş Kedisi)

Abyssinian Habeş Kedisi

Abyssinian, kedi türleri içerisinde en çok bilinen ve ilgi gören türlerden birisidir. İlgi çekici görünümü ve standart kedilerden farklı oluşu ile tercih edilen ve evlerde rahatlıkla beslenebilen bu tür normal kedilerden biçim olarak ayrılmaktadır. Abyssinian, yumuşak hatlı ve tüyleri çok kabarık olmayan bir kedi türüdür. Bu kedilerin kafası sivridir ve kulakları da aynı şekilde sivri görünmektedir. Burun kısmı da sivri duran bu kedilerin göz kısımları daha çukur görünmektedir. Kendi istediğinde çok sıcakkanlı olabilen ve sahibine bu doğrultuda bir davranış sergileyen Abyssinian kedi türleri kesinlikle sokaklar için uygun değildir.

Abyssinian kedi türü yalnızca yüz kısmı farklı olan bir kedi değildir. Bu kedilerin kuyruk kısımları da en az yüzleri kadar ilgi çekicidir. Kuyruk uçları daha koyu duran ve kuyruk boyu diğerlerine orana daha kısa olan bu türün göz renginde altın sarısı renginde olmaktadır. Abyssinian evcil ve aynı zamanda ilgi çekici bir tür sahiplenmek isteyenler için idealdir.

American Bobtail

American Bobtail

American Bobtail adı verilen kedi cinsleri en az Abyssinian kedi türü kadar ilgi çekici ve farklıdır. Bu tür Abyssinian türüne göre çok daha sevecen ve sıcakkanlıdır. Kafaları geniş, tüyleri ise çok gür olan American Bobtail kedi cinsleri birçok dizide ve filmde karşımıza çıkan oyuncu bir kedi türüdür. Oldukça akıllı olan ve söylenen her şeyi uygulayabilme özelliğine sahip olan bu tür zeka seviyesi açısından diğer kedi türlerine oranla çok daha gelişmiştir.

American Bobtail kedi cinsinin bir özelliği de güçlü çeneleridir. Kafatası biçimi sivri değil enine bir şekilde geniş olan bu sevimli kedi türü yoğun kemikli olan ilgi çekici türlerden bir tanesidir. Vücut tipi olarak diğer kedilere oranla çok daha kısadır. Bunun yanı sıra kuyruğu da kısa ve ponpon gibi duran American Bobtail kendisini eğlendirecek ve keyifli vakit geçirtecek bir kedi türü arayan kişiler için en ideal kedi cinsleri içerisinde yer almaktadır.

Bombay

Bombay

Bombay diğer kedilere oranla çok daha sessiz ve içe kapanık bir kedi türüdür. Bu türde olan kediler genellikle siyah renkleri ile dikkat çekmektedir. Fakat daha farklı olan renkleri de mevcuttur. Bu kediler gerçek anlamda sessizdir ve çoğu zaman ev içerisindeki varlıkları bile ayırt edilememektedir. Bunun yanı sıra bakım anlamında da çok özen isteyen Bombay kedi vinsi mümkünse her gün fırçalanmalıdır. Bombay kedi ırkları vücut biçimi olarak da diğerlerinden daha farklıdır. Kısa ve parlak tüylere sahip bu ırkın satenimsi bir dokusu olmaktadır. Bacakları ve yuvarlak patileri ile ön planda olan bu kedi ırkı çok sessiz sakin olduğundan evde rahatlıkla bakılabilir.

Burmese

Burmese

Şimdi de karşınızda kedi ırkları denince akla gelen ilk kedi türlerinden Burmese! Burmese, yaptığı oyunlarla ve çıkardığı ilgi çekici seslerle ünlüdür. Oldukça eğlenceli olan bu tür sahibi ile sürekli oyun oynar ve diğer cinslere göre avantajı sürekli fırçalama gerektirmemesidir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir