MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kediniz tırnak makasını çıkarttığınız zaman ortadan kayboluyor mu? Ona manikür-pedikür yapmak için onu bir havluya ya da battaniyeye sarmak zorunda mı kalıyorsunuz? Merak etmeyin; yalnız değilsiniz. Kedi davranışları analistlerine göre ise sakin ve huzurlu tırnak kesme seansları yaratmak mümkün! Kedinizin tırnaklarını keserken olabildiğince pürüzsüz bir süreç geçirebilmek için kedilerde tırnak nasıl kesilir tüyolarımıza gelin, hep birlikte bakalım.

Kedinizi Tırnak Kestirme Moduna Sokun.

İdeal dünyada kedinizi tırnak makası ile o daha yavruyken tanıştırmanız gerekir. Sessiz ve sakin bir oda seçerek kedinizle birlikte bir sandalyeye oturun ve onu kucağınıza yerleştirin. Bunu yapmadan önce kedinizin sakin, rahat ve hatta uykulu olduğu bir anı seçin; mesela mama yedikten sonraki ağırlık çöküşü dönemi gibi. Etrafta başka hayvan olmadığına ve kedinizin dikkatini dağıtacak herhangi bir kuş, böcek ya da örümcek olmadığına dikkat edin.

Kedinizin Patileri ile Arkadaşlık Kurun.

Nazikçe kedinizin bir patisini parmaklarınızın arasına alın ve içinizden üçe kadar sayarak patiye masaj yapın. Eğer kediniz siz masaj yaparken patisini geri çekerse tutmak konusunda ısrar etmeyin ve patisini sıkmayın; onun yerine nazikçe temasınızı sürdürerek onun hareketlerini takip edin. Tekrar sabit bir konum aldığında patisinin ortasına nazikçe bastırarak tırnakların dışarı çıkmasını sağlayın. Bunu yaptıktan hemen sonra patisini bırakın ve ona bir ödül maması verin. Bunu iki günde bir tekrar ederek her bir patiye aynı rutini uygulayın.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Kedinizi Tırnak Makası ile Tanıştırın.

Kedinizin tırnaklarını kesmeye başlamadan önce onu tırnak makasının sesi ile tanıştırmanız gerekir. Kedinizi kucağınıza oturtun ve tırnak makasının arasına çiğ bir çubuk makarna parçası yerleştirin. Eğer kediniz tırnak makasını koklayacak olursa makas ile pozitif bir ilişki kurabilmesi için makasın üzerine bir ödül maması yerleştirin. Ardından kedinizin bir patisine masaj yaparken diğerinin ortasına basarak tırnaklarının öne çıkmasını sağlayın. Tırnaklar dışarıdayken tırnak makasının içindeki makarnayı kesin, ardından da kedinize tekrar bir ödül maması verin.

Asla Tırnak Etini Kesmeyin.

Kedinizin tırnaklarının kökünde bulunan pembemsi kısımlar, kan damarlarının ve sinirlerin bulunduğu noktalardır, bu yüzden de asla o alanda kesim yapmamanız gerekir. Kedinizin tırnağını keserken sadece ve sadece tırnağın beyaz kısmını kesmeye özen gösterin. Eğer kazara da olsa tırnak etini keserseniz, kanama durdurucu stiptik bir pudra ile kanamayı kesebilirsiniz. Her ihtimale karşı bu pudrayı tırnak kesimi esnasında yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Tırnakları Kesmeye Başlayın.

Kediniz sizden öteye bakar halde kucağınızda otururken patisinin orta kısmına masaj uygulayarak basınç yapın ve tırnakların tamamen dışarıya çıkmasını sağlayın. Tırnak kökünün nereden başladığını ve her bir tırnak için ne kadar kesmeniz gerektiğine önceden karar verin. Önce sadece tırnağın ucunu keserek ona hemen bir ödül maması verin. Eğer kediniz tırnağının ucunu kestiğinizi fark etmediyse bir tane daha kesin, ancak kediniz rahatsız olursa tek seferde ikiden fazla tırnak kesmemeye çalışın. İlk birkaç tırnak kesme seansında tek seferde tek pati ile yetinmek zorunda kalabileceğinizi unutmayın.

Kedi Tırnağı Nasıl Kesilir?

Bunları Asla Yapmayın:

  • Eğer kediniz tırnak kestirmeye karşı direnirse onu cezalandırmayın ve ona bağırmayın.
  • Kediniz sinirli ya da saldırgan iken asla tırnaklarını kesmeye kalkmayın.
  • Acele ile tırnak kesmeyin; bu tırnak köküne zarar vermenize sebep olabilir.
  • Tek seferde tüm tırnakları kesmeyi denemeyin.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir