MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpek Tasması

Köpek Tasması Seçerken Dikkat Edin!

Eğer yeni köpek sahibi olduysanız ve bir köpek sahibi olmanın muhteşem dünyasına yeni yeni giriş yapıyorsanız, büyük bir ihtimalle yeni yavrunuz için tasma seçiminde de kafanız karışık olacaktır. Köpek tasması seçerken bazı önemli noktalara dikkat etmeli, hem köpeğinizin rahatlığı hem de her ikinizin güvenliği için doğru köpek tasmasını seçmeye özen göstermelisiniz. Söz konusu köpek tasması modelleri olduğu zaman onlarca farklı marka, model, tasarım ve materyal ile karşılaşacaksınız; bunların arasından seçim yaparken bazı önemli hususları dikkate almanız gerekiyor.

Her şeyden önce unutmamak gerekir ki her köpeğin kendine has ihtiyaçları vardır; buna tasma ihtiyacı da dahil. Köpeğiniz için doğru tasmayı seçmek için ise hem onun hem sizin ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurmanız ve tasmada olmasını istediğiniz nitelikleri önceliklendirmeniz gerekiyor. Köpek tasması seçerken nelere dikkat etmeli? Gelin, hep birlikte bakalım.

Adım 1: Bir Tasma Tarzı Seçin.

Köpeğiniz için bir tasma seçmeden önce tercih edeceğiniz stilde karar kılmanızda fayda var. Köpeğiniz için nasıl bir tasma istersiniz; günlük olarak mı kullanacaksınız yoksa eğitim ya da yürüyüş gibi özel aktiviteler esnasında mı? Köpeğinizin parka ya da yürüyüş parkuruna giderken mutlaka tasma takması gerektiğine dair kurallar var mı?

İçinden seçim yapabileceğiniz en temel köpek tasması çeşitleri ise şöyle:

Geleneksel tokalı tasmalar: Bu tip köpek tasmalarında tasmanın tutturulması için geleneksel olarak bildiğimiz metal bir toka ve delikler vardır, insanların kullandığı kemere benzer. Günlük estetik kullanım için ideal olan bu tasmalar, çoğunlukla deriden yapılır.

Tokalı Tasma

Klipsli tasmalar: Klipsli tasmalarda geleneksel metal tokaların yerine çoğunlukla siyah plastikten üretilen bir klips bulunur. Özellikle tasmanın sıklıkla çıkartılacağı durumlarda köpek sahibine büyük kolaylık sağlar.

Klipsli Tasma

Güvenlik tasmaları: Güvenlik tasması, özellikle geniş alanlarda salınan köpekler için ideal tasmalardır. Güvenlik tasmasının içerisinde entegre bir halka vardır, böylece köpeğiniz tasmasını yanlışlıkla bir yere takarsa tasmanın onu boğma ya da nefessiz bırakma riski ortadan kalkar.

Güvenlik Tasması

Martingal kayışları: Martingal kayışı ya da martingal tasması, eğitim için kullanılan tasmalardır. Eğitim sırasında köpeği uyarmak için tasmanın sıkılmasını ve uyarıcı bir etki yaratmasını sağlar.

Martigal Tasması

Köpek kemerleri: Köpek tasmalarının yanı sıra ön patilerden giydirilen ve köpeğin vücudunun üst bölümünü de saran köpek kemerleri, özellikle gezdirme esnasında kullanışlı olan tasma çeşitleridir. Aktif ve kontrol edilmesi güç köpekler için tavsiye edilir.

Köpek Kemeri - Göğüs Tasması

Adım 2: Tasma İçin Bir Materyalde Karar Kılın.

Ne tarz bir tasma istediğinize karar verdikten sonra tasmanın hangi metaryalden olması gerektiğinde karar kılmanız gerekiyor. Tamamen estetik amaçlı bir tasma arayışında olabileceğiniz gibi dayanıklılık açısından verimli bir köpek tasması istiyor olabilirsiniz; bu da tasmanın üretildiği materyalin farklılık göstermesine neden olur. Farklı tasma materyalleri arasında naylon, su geçirmez biyoten ve deri vardır. Su geçirmez materyalden üretilen köpek tasmaları daha çok işlevsellik ve dayanıklılık üzerine yoğunlaşırken deri tasmalar estetik görünümün ön planda tutulmasını sağlar.

Adım 3: Tasmayı Kişiselleştirin.

Köpeğinizi tasmayla gezdirirken sizi en çok endişelendiren sorunların başında tasmanın elinizden kayması ve köpeğinizi kaybetmeniz gelecektir. Bunun olmasını engellemek için yalnızca kaliteli ve kullanışlı bir köpek tasması seçmeniz yetmez; tasmanızı kişiselleştirmeniz ve özelleştirmeniz de gerekir. Tasmanın içerisinde yer alan ufak bir isimlik, köpeğinizin kaybolması durumunda size geri dönmesi ihtimalini yükseltecektir. Köpeğinizin ismini, adresini ve cep telefonu numaranızı barındıran bir etiket ile bulunması durumunda kolaylıkla size teslim edilmesini sağlayabilirsiniz. Bununla birlikte estetik olarak da dilediğiniz renk, desen ve tarzda bir köpek tasması seçmeniz mümkündür. Unutmayın; köpeğiniz için tasma satın alırken hem köpeğinizin konforunu hem de sahibi olarak fonksiyonel ihtiyaçlarınızı eşit ölçüde önceliklendirmeniz gerek.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir