MENU
Üye Ol | Giriş Yap

Köpek Oyuncakları Yapımı

Köpeğiniz onun için satın aldığınız oyuncakları bir canavar gibi parçalayıp yok mu ediyor? Yalnız olmadığınıza eminiz, ne de olsa pek çok köpek sahibi köpeklerinin oyuncaklara ve onları çiğnemeye karşı olan iştahından şikayetçi. Hal böyleyken evde kendi köpek oyuncağınızı kendiniz yapmanız kaçınılmaz hale geliyor. Evin içinde kolaylıkla bulabileceğiniz rastgele malzemelerden kendi köpek oyuncaklarınızı yapmaya ne dersiniz?

Söz konusu köpek oyuncakları olduğu zaman her oyuncakta olduğu gibi önceliğiniz köpeğinizin güvenliği olmalı. Köpeğiniz oyuncaklarla oynadığı zaman onu gözlemlemeli ve işi bittiğinde oyuncağın herhangi bir fiziksel tehlike arz edip etmediğini kontrol etmelisiniz. Dağılmakta olan köpek oyuncaklarından kurtulmakta fayda var; ne de olsa minik dostunuzun küçük parçaları yutup boğulmasını istemezsiniz.

Şimdi gelin, köpeğinizin için evinizde yapabileceğiniz oyuncak fikrine birlikte bakalım.

1. Ev Yapımı İpli Sopa

Çoğu köpek, ucunda albenili bir oyuncak bulunan ipli sopaları kovalamaya bayılır. Herhangi bir petshoptan satın almak yerine kendiniz de evde “flört sopası” denen bu oyuncağı yapabilirsiniz. Bahçede ya da parka bulabileceğiniz uzun bir sopaya dayanıklı bir halat ip bağlayın. Halatın ucuna ise tercih ettiğiniz bir ‘av’ bağlayabilirsiniz; bu küçük peluş bir oyuncak olabileceği gibi boş bir su şişesi bile olabilir. Sopanız hazır!

İpli Sopa

2. Plastik Şişe Oyuncağı

Neredeyse her köpek çıtırdayan ve kıtırdayan oyuncaklara bayılır. Plastik şişeler ise köpeklerin içinde bulunan bu çıtırdatma ve kıtırdatma isteğini en iyi köreltebilen objelerdendir. Bu oyuncağı hazırladıktan sonra ilk zamanlarda köpeğinizi oyuncakla oynarken gözlem altında tutmanızda fayda vardır.

Ev yapımı plastik şişe oyuncağı yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler bir adet plastik şişe ve bir adet çorap ya da kumaş parçasıdır. Plastik şişeyi çoraba yerleştirdiğinizde oyuncağınız hazır.

Plastik Şişe Oyuncağı

3. İp & Tenis Topu

Bu köpek oyuncağı yapımı için bir parça kalın ipe ve bir adet tenis topuna ihtiyacınız olacak. Önce topun her iki tarafından birer delik açın. Delik, ipin geçebileceği büyüklükte olmalı. Ardından topu, ipin tam ortasına gelecek şekilde konumlandırın ve topun yerinde kalmasını sağlamak için birkaç düğüm atın. Köpeğiniz bu oyuncakla hem oynamayı hem de onu çiğnemeyi sevecektir.

İp & Tenis Topu

4. Tenis Topu Puzzle’ı

Köpeğiniz yapboz yapmaktan keyif alıyor mu? O zaman bu oyuncağı yapmak için güzel bir sebebiniz var. Üstelik oyuncak yapımı için harcayacağınız süre en fazla 10 saniye!

Tek yapmanız gereken, bol delikli bir muffin-tarzı kek kalıbı bulmak. Kek kalıbında yer alan delik kadar tenis topu edinin ve köpeğinize bu tenis toplarını deliklere yerleştirmesi gerektiğini gösterin. İşte bu kadar!

Tenis Topu Puzzle

5. Tişörtten Köpek Oyuncağı Yapımı

Bu oyuncak, hem “getir” oynamak için ideal, hem de eski tişörtleri değerlendirmenin güzel bir yolu. Eski tişörtünüzü ince ve uzun parçalar halinde kesin. Parçaların sayısı ne kadar fazla olursa, oyuncağınız o kadar kalın ve dayanıklı olur. Tüm ilmikleri tek bir noktada topladıktan sonra o noktaya sağlam bir düğüm atın. ardından geriye kalan saçakları örerek sonuna da benzer bir düğüm atın. Köpeğinizin çiğnemekten ve maalesef kısa bir süre içinde mahvetmekten keyif alacağı bir oyuncak yapıverdiniz, tebrikler!

Tişörtten Köpek Oyuncağı Yapımı

6. İnteraktif Tenis Topu Köpek Oyuncağı

Tenis topunun içini açın ve içine köpek ödül maması yerleştirin. Hazırsınız!

İnteraktif Tenis Topu Köpek Oyuncağı

7. İpten Köpek Oyuncağı Yapımı

Köpeğiniz ona aldığınız tüm peluş oyuncakları anında tanınmaz hale mi getiriyor? Sorun değil. Bu kendin yap ip topu ile artık dilediğiniz kadar köpek oyuncağı yapabilirsiniz. Halat ip ya da jüt ip olarak bilinen iplerle oluşturabileceğiniz düğüm topları, köpeğiniz için harika birer yakalama oyuncağı olacaktır.

İpten Köpek Oyuncağı Yapımı

8. Ödül Maması Oyuncakları

Ödül maması ile dolu köpek oyuncakları, köpeğinizin dikkatini dağıtmak ve ona oyalanacak bir şeyler vermek için harika bir alternatif. Yemek vaktine bolca zihinsel aktivite eklemesi de cabası!

Ödül Maması Oyuncakları

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpek Oyuncakları Yapımı için 6 Yorum Var!

 1. yaramaz ve ece dedi ki:

  hepsi çok şirin yakında köpek alacağım için buraya baktım ve çok yararlı buldum

 2. iklim dedi ki:

  bu eski tişört fikri harika. para verip almanıza bile gerek kalmıyor. fikirleriniz için çok teşekkürler şahanesiniz… Hemen yapacağım:)

 3. Mehmet Tuğran Aksoy dedi ki:

  Ben sopayla bağlı ipi yapacağım oda güzel

 4. Murat dedi ki:

  Merhabalar benim 1 numara maltesem var çiş petini sürekli parçalıyor oyuncakları olmasına rağmen ne yapmalıyım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir