MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Evdeki Malzemelerle Nasıl Köpek Yatağı Yapılır?

Evdeki Malzemelerle Nasıl Köpek Yatağı Yapılır?

Köpek yataklarının ücretleri büyüklükleri ve yapıldıkları materyallere göre artmaktadır. Bazen büyümekte olan yavru köpeğimiz için aldığımız yatak yaklaşık 3-4 ay sonra kullanılamayacak kadar küçük kalabilir. Köpeğimiz evdeki ürünleri ısırmayı ve parçalamayı seviyorsa aynı davranışı kendi yatağı için de gösterebilir. Bu durumlarda da sürekli yeni yatak almak zorunda kalabiliriz. Köpeğimizin herhangi bir sağlık sorunu yoksa evimizdeki ürünleri dönüştürerek istediğimiz köpek yatağını kolayca yapabiliriz. Evde yaptığımız bu yataklar hem uygun fiyatlı hem de istediğimiz ölçü, renk ve tiplerde olurlar.

Sevimli dostumuz için köpek yatağını biz yapacaksak önce nasıl bir yatak yapmak istediğimizi bilerek başlamalıyız.

Seçenek 1 Kabarık Bir Köpek Yatağı Yapmak:

Gerekenler:

 • Yeterli büyüklükte kumaş
 • Dolgu Malzemesi
 • Dikiş Aletleri

Köpek yatağımızı yapmak için öncelikle kumaş gereklidir. Köpeğimizin rahat edebileceği, batmayacak, yumuşak kumaşlar seçebilirsiniz. Polar, havlu ya da pamuk kumaşlar köpek yatağı yapmak için ideal kumaşlardır. Bu tür kumaşlar kolayca temizlenebilir ya da çamaşır makinesine atılabilirler. İstediğiniz renk ve baskıda bir kumaş seçip yatak yapımına başlayabiliriz.

Kumaş seçimimizi yaptıktan sonra kabarık durmasını sağlayacak dolgu malzemesini seçmemiz gerekiyor. Dolgu malzemesinin alerjik etki yapmayacak ve kaşındırmayacak malzemeler olması önemlidir. Poliyester, köpük ya da eski pamuklu giysilerimizi dolgu malzemesi olarak kullanabiliriz.

Yuvarlak ya da dikdörtgen şeklinde kesip kumaşları dikelim. Son kısımlarında dolgu malzemesini sokacak kadar boşluk bırakalım. Sonra ters çevirerek dolgu malzemesini yatağın içine yerleştirelim ve açık kalan boşluğu dışarıdan dikelim. Eğer dikiş tekniklerinize güveniyorsanız bu aralığa fermuar da dikebilirsiniz.

Seçenek 2- Eski Battaniyelerden Köpek Yatağı Yapmak:

Gerekenler:

 • Battaniye
 • Dolgu Malzemesi
 • Dikiş Aletleri

Evde kullanmadığınız battaniyelerinizi köpeğinize yatak yapmak için kullanabilirsiniz. Öncelikle köpek yatağımızın boyutlarını belirlememiz gerekmektedir. Battaniyeyi ölçülerimize göre kestikten sonra ikiye katlayın.

Yan taraflarını ve önden dolgu malzemesini yerleştirebilecek kadar boşluk bırakarak kesin. Tersini çevirerek bu boşluktan dolgu malzemenizi battaniyenin içine doldurun. Son olarak bu kısmı da dikerek köpek yatağınızı hazır hale getirebilirsiniz.

Battaniye modelinde köpek yatağını dikişsiz olarak yapabilmeniz de mümkün. Battaniyeyi iki eşit parçaya ayırın. İki parçanın da uç kısımlarını 2-3 santim genişliğinde aralıklı olarak kesin. Uçları sanki püsküllü gibi durmalıdır. Sonra bu parçaların bu püskül kısımlarını bağlayarak birleştirin. Dolgu malzemesini yerleştirdikten sonra kalan püskülleri de bağlayarak dikişsiz bir köpek yatağı yapabilirsiniz.

Seçenek 3- Yastıkları Birleştirerek Köpek Yatağı Yapmak:

Gerekenler:

 • 2 ya da 4 adet yastık
 • Dikiş Aletleri
 • Kılıf Kumaşı (Tercihen)

Dolgu malzememiz yoksa kullanmadığımız yastıkları birleştirerek de kolayca bir köpek yatağı yapabiliriz. Dolguları aynı olan yastıkları kullanmamızda fayda var çünkü başka yükseklikte yastıklar olursa köpeğimiz uyurken rahatsız olabilir. Büyüklüğüne göre 2 ya da 4 adet yastığı köşelerinden birleşinceye kadar dikelim. Yastık kumaşlarımız köpeğimizin rahatsız olacağı türden bir kumaştan dikilmişse diktiğimiz yatağın üzerine uygun bir kumaştan kılıf dikebiliriz.

Evlerimizde kullandığımız eski yastık kılıflarımız var ise bu kılıfların içine dolgu malzemesi koyarak da bir köpek yatağı yapabiliriz.

Seçenek 4- Kutu Kullanarak Köpek Yatağı Yapmak:

Gerekenler

 • Sağlam bir kutu
 • Bant
 • Makas ya da Maket Bıçağı
 • Yastık ya da battaniye

Köpeğimizin boyutlarına göre uygun bir kutu ile harika bir köpek yatağı yapabiliriz. Bunun için öncelikle kutunun sağlam olup olmadığını kontrol etmemiz gerekiyor. Çok yüksek olmayan maksimum 10-15 cm uzunluğunda sağlam bir kutuyu köpek yatağı olarak seçebiliriz. Bu kutuları evden temin edememeniz durumunda yapı marketlerden kolayca satın alabilirsiniz.

İlk olarak kutumuz sağlam olsa bile güçlendirmemiz gerekiyor. Kutunun yapısının bozulmaması için kutunun bağlantı yerlerini ve alt kısmını güçlü bir bant ile desteklemeliyiz. Böylece yırtılmasını ya da dağılmasını önleriz. Kutumuzun sağlam olduğundan emin olana kadar koli bandı ile güçlendirmeye devam edelim. Kutunun genişliğinin uzun olduğu kısımdan köpeğimizin büyüklüğüne göre makas ya da maket bıçağı yardımıyla bir giriş yeri açmamız gerekiyor. Böylece köpeğimizin yatağına giriş çıkış yapacağı alanı belirlemiş oluyoruz. Kapı olarak düşündüğümüz bu yeri istersek köşeli istersek oval şekilde kesebiliriz.

Kutumuzun içine sıcak tutacak ve yumuşak bir yastık koymalıyız. Bu yastık önceden kullandığınız bir yastık olabilir ya da dolgu malzemesi ile doldurduğunuz bir kumaş da olabilir. Eğer evinizde bu malzemeler yoksa yumuşak, rahatsız etmeyecek bir battaniye de kullanabilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir