MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpek Yatağı Nasıl Olmalı

Köpek Yatağı Nasıl Olmalı

Köpeklerimiz genelde geceleri bizimle uyumayı ve aynı yatağı paylaşmayı severler. Yine de günde 12 ila 14 saat uyuyan köpeklerimizin kendine ait bir yatağının olması önemlidir çünkü sadece gece değil günün belirli saatlerinde de uykuya ihtiyaçları vardır. Ayrıca sürekli sizinle uyuyan köpekler, bu durumdan içinde bulunduğu ortamın “lideri” gibi hissedebilir ve daha agresif hale gelebilir.

Köpeklerimiz kendilerine ait bir yatağa sahip olduklarında daha rahat ve güvende hissettiklerinden evde muhakkak kendi yatağının olması gerekiyor. İnsanlar gibi yalnız kalmaya da ihtiyaçları olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Köpek yatağının olması koltuklarda ve zeminlerde daha az vakit geçireceği anlamına geldiğinden buralarda birikecek kıl ve kirde azalmış oluyor.

Bir köpek yatağı edinmeden ya da evde yapmadan önce bazı kriterleri göz önünde bulundurmamız gerekiyor.

Yatağın Boyutu: Köpeğimizin büyüklüğüne göre bir yatak seçimi yapmalıyız. Köpeğimizin boyutunu anlayabilmek için burun ucundan kuyruğuna kadar ölçerek bir fikir edinebiliriz. Bu ölçüm işlemini uyurken ve ayaktayken de yapmalıyız. Köpeğimizin ölçülerine göre 4 farklı boyutta satılan yataklardan birini alabilir ya da evde kendimiz bu ölçülere göre köpek yatağı tasarlayabiliriz. Yatak seçiminde köpeğimiz hala büyüme aşamasındaysa daha fazla büyüyeceğini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Eğer köpeğimiz henüz yavruysa ve büyük bir yatak aldıysanız güvende hissedebilmesi için boş alanları battaniye ile doldurarak destekleyebilirsiniz.

Burada önemli olan bir başka kriter de evimizin yani yaşam alanımızın boyutudur. Köpeğimizin yatağını çok sıkışık bir yere koymamamız gerektiğinden odada kaplayacağı alanı da doğru hesaplamamız gerekmektedir.

Yatağın Şekli: Çok farklı yapılarda köpek yatakları bulunmaktadır. Yuvarlak ve dikdörtgen biçimindeki yataklar köpeğimizin alıştığı uyuma düzenine göre alınmalıdır. Köpeğimiz genelde karnından yuvarlanarak uyuyorsa yuvarlak köpek yatakları ideal olacaktır ama köpeğimiz sırt üstü uyumayı seviyorsa dikdörtgen yatakları daha rahat kullanabilir. Köpeğimizin yaşından dolayı kıvrılarak uyuması rahatsız geliyorsa bu durumlarda da dikdörtgen yataklar kullanılabilir.

Özel İhtiyaçlar: Köpeğimizin uzun tüyleri var ise soğutma pedleri olan yataklar yaz aylarında rahat edebilmeleri için tercih edilebilir. Aynı şekilde çok sıcak iklimli bir yerde de yaşıyorsak soğutma pedi olan köpek yataklarını tercih edebiliriz. Eklem ağrıları olan bir köpeğimiz varsa ortopedik yataklar ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Bu yataklar hafızalı bir malzemeden yapıldı ise zamanla köpeğinizin yatma şekline göre şekil alarak daha rahat bir uyku çekmelerini sağlayacaktır. Yavru köpeklerin uyurken güvende hissetmesi çok önemlidir. Bu yüzden yavru köpekler için yanları doldurulmuş, donat şeklinde olan yatakları tercih edebilirsiniz.

Yatağın Malzemesi: Köpek yatakları koku ve alerjik etkilere karşı korumalı olan maddelerden üretilmektedir. Su geçirmeyen yataklar idrar kaçıran köpekler için idealdir. Önceden alınan yatağın böyle bir özelliği olmasa bile ihtiyaç durumunda su geçirmeyen kılıf ya da kumaşlar serilerek de su geçirmez bir köpek yatağı haline getirilebilir. Aynı şekilde yatağın malzemesinde alerji önleyici bir materyal kullanılmamışsa bu özelliği taşıyan bir örtü ile sorun giderilebilir.

Yastık: Köpeklerimiz uyuma pozisyonundayken kafalarını bir yerlere dayama ya da bir şeylere sarılma ihtiyaçları olduğunu fark etmişsinizdir. Bu ihtiyaçları için yuvanın içine silindir şeklinde, kafalarını dayayabilecekleri ya da sarılabilecekleri yumuşak bir yastık koyabilirsiniz. Bu ürünlerin temizliği de kolay olduğundan uzun yıllar kullanılabilirler.

Kulübe Tarzı Yataklar: Daha çok bahçeli olan evlerdeki köpeklerde kulübede uyuma alışkanlığı fazla olur. Kış aylarında bütün zamanını evde geçiren köpeklerimiz için kulübe tarzı bir yatak satın alabilir ya da yapabilirsiniz. Bu tür yataklara çadır yatak adı da verilmektedir. Köpeğimiz uyurken, sıcak ve kapalı bir yerde olmaktan hoşlanıyorsa bu yatak türlerini çok severler. Bahçeli evlerde köpek yatağını yazın bahçeye de taşıyabilirsiniz.

Köpek Yatağı Nasıl Olmalı

Diğer seçenekler neler?

Köpeğimiz özgürlüğüne düşkünse bu yatakları pek fazla kullanmayabilir. Bu durumda uyumayı sevdiği yerleri birkaç gün gözlemleyerek bu kısımlara köpeğimiz için özel bir alan yaratabiliriz. Uyumayı sevdiği bir köşe ya da paspas varsa o alana daha yumuşak ve şekil alabilir bir minder koyabilirsiniz. Minderler taşınabilirliği ve temizliği açısından köpek yataklarından daha avantajlı olabilirler. Köpeğimiz eğer evde bulunan boş bir sepetin içinde uyumayı seviyorsa bu minderi o sepetin altına koyarak daha konforlu bir uyku uyumasını sağlayabilirsiniz.

Minder yerine büyük bir yastık da kullanabilirsiniz. Büyük köpekler uyurken esneyerek uzayabilirler. Bu durumlar için ideal olan yastık tipi dikdörtgen olanlardır. Köpeğinizin evin eşyalarını kemirme eğilimi var ise yatak olarak kullanacağınız minder ya da yastıkları kalın kumaşlardan seçebilirsiniz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *