MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedilerde Göz Temizliği

Kedilerde Göz Temizliği

Kediniz her zaman kendi çabaları ile gözlerini ve göz çevresini temiz tutamayabilir. Eğer kendini rahatlatmak için gözlerini halılara, mobilyalara sürter ya da tırnaklı patileri ile ovalarsa gözlerini çizebilir ve gözüne daha fazla yabancı madde girmesine yol açabilir. Kedilerde göz temizliği göz enfeksiyonları, göz çevresinde biriken çapakların oluşturduğu bakteriler yüzünden meydana geldiği için kedilerde düzenli göz temizliği sağlamak sağlıkları açısından ziyadesiyle önemlidir. Bununla birlikte kedinizin göz temizliğini yaparken ona ekstra şefkat ve bol sevgi gösterirseniz ona özel ilgi gösterdiğinizi düşünerek size minnettar olur. Kim bilir, belki yeterince şanslıysanız bu minnettarlığını size gösterebilir bile!

Başlamadan Önce

Kedinizin gözlerini her daim güçlü ve sağlam ışık kaynağı altında inceleyin. En ufak kir, toz ya da tüy parçasının bile vereceği rahatsızlık oldukça büyük, ancak yetersiz ışıkta onları görememe ihtimaliniz var. Kedinizin gözleri sağlıklı ise çoğu zaman nemli ve berrak olurlar. Eğer gözlerde kızarıklık ya da şişlik varsa veya gözlerine bir şey kaçmış gibi sürekli kırpıştırıyorsa bunlar göz enfeksiyonunun temel belirtileridir diyebiliriz. Bu tip durumlarda kedinizin gözlerini yakından takip edin ve sorun devam ederse veterineriniz ile iletişime geçin.

Kedilerde Göz Temizliği & Bakımı

Gözleri Tüylerden Arındırma

Eğer kedinizin tüyleri gözlerine girecek kadar uzadıysa doğal olarak onları kesmeniz gerekecektir. İncecik ve kısa tüyler bile korneada ufak tefek çiziklerin oluşmasına yol açabilir, bu da kedinizde ciddi ağrılar oluşturarak daha kapsamlı sağlık sorunlarının oluşmasına zemin hazırlayabilir – buna kalıcı görüş kaybı da dahil. Bu aşamada kedinizin suratındaki tüyleri keserken sadece yuvarlak başlı makas kullanın, böylece ani hareket ettiği takdirde onu yaralama riskiniz olmaz.

Göz Çapaklarını Temizleme

Kedinizin göz çevresinden kir, toz ve benzeri yabancı maddeleri düzenli olarak temizlemek de göz sağlığı için oldukça elzemdir. Bu tür maddeler kedinizin gözüne girme riski taşır ve sadece kedide rahatsızlık hissi oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda gözlerde enfeksiyon riski oluşturur. Kronik viral enfeksiyonlara kapılma konusunda daha hassas olan bazı kediler düzenli olarak göz akıntısına maruz kalabilir. Gözleri dıştan temizleme akmış ve kurumuş çapakların kaldırılarak gereksiz bakteri oluşumunu engellemiş olur. Bazı kedi türlerinde – özellikle İran kedilerinde – gözyaşı lekeleri de yaygın bir sorun haline dönüşebiliyor. Bunun için veterinerinize danıştığınız takdirde özel olarak üretilen kedi göz damlası / solüsyon tavsiyesi alabilir ve bu sorunu kökten çözebilirsiniz.

Kedilerde Göz Temizliği & Bakımı

Gözü Koruma

Eğer kedinizi şampuanlamayı, yıkamayı ya da tıraş etmeyi planlıyorsanız koruyucu ve steril bir göz bandı kullanmak faydalı olabilir. Her ne kadar kediniz büyük bir ihtimalle gözünde beyaz bir peçenin olmasından pek memnun kalmayacak olsa da birkaç dakikalık mızmızlanma haftalarca sürecek ağrı için değer bir bedel olabilir. Bununla birlikte kediniz yukarıda bahsettiğimiz enfeksiyonlardan birini geçirdikten sonra da yine veterinerinize danışarak kısa bir süre koruyucu ve yenileyici bir göz merhemi kullanmanız mümkün.

Kendi çabalarınızla çözebileceğiniz ufak tefek sorunlar elbette ki olacaktır; ancak ciddi göz enfeksiyonlarında ve bir-iki gün içerisinde kaybolmayan göz rahatsızlıklarında kedinizi mutlaka veterinere götürmeli ve uzman görüşü almalısınız.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedilerde Göz Temizliği için 1 Yorum Var!

  1. Filiz dedi ki:

    Cvp değilde sorum olucak bir kedide olan göz iltihaplanma diğer kediye geçermi acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir