MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpek Maması Yapımı

Köpek Maması Yapımı

Her evcil hayvanın ihtiyacı olduğu gibi köpeklerin de özel bakım ile köpek maması temel ihtiyaçlarındandır. Çoğu bakıcı, köpekleri için hazır yapılan kuru ve yaş mayadan kullanmaktadır. Ancak kullandıkları bu mamaların içeriğinde ne olduğundan da haberdar değillerdir. Aslında evde köpek maması yapımı oldukça kolaydır.

Köpeklerin sağlıklı bir yaşam sürmeleri için köpek maması çok önemlidir. Birçok vitaminden maruz kalan köpekler, mamalar aracılığı ile vitaminlerini almalıdırlar. Bu anlamda kolaya kaçmak isteyen ve zorlanmak istemeyen köpek sahipleri hazır olan mamaların içeriğine bakmadan almaktadır. Yapılan araştırmalara göre, piyasada satılan hazır köpek maması çeşitlerinin sadece % 5’i köpeklerin sağlıklı olarak yiyebilecekleri nitelikte mamalardır. Köpek sahiplerinin de % 70’nin mamaların içeriğinden habersiz olması nedeni ile köpekler birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya kalmaktadır.

Hemen hemen her gün, sağlıksız hazır mamalar nedeni ile yaşamını yitiren köpekler vardır. Sağlıksız koşullar altında üretilen hazır köpek maması içeriğinde bulunan virüs, köpeklere geçmektedir. Ayrıca köpek mamalarının içerisine metal parçaları da karıştığı tespit edilmiştir ve bu a köpeklerin hastalanmalarına neden olmaktadır.

Amerika, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde yapılan yoğun şikâyetler nedeni ile hazır olarak üretilen ve sağlıksız olan köpek maması inceleni toplatılmaktadır. Ancak Türkiye ve bazı ülkelerde, üretici firma toplatma kararı almadan bu uygulama yapılmamaktadır. Mamaların üretildiği ülkelerde yapılan denetimlerde sadece mamanın içerisinde virüs olup olmadığına bakılmaktadır. Ancak köpek maması içerisinde bulunan besinlerin miktarı da çok önemlidir. Bazı besinler, olması gerekenden az bazı besinler de olması gerekenden fazla koyulduğu zaman köpeğin bünyesinden olumsuz etkiler meydana gelmektedir.

Köpek Maması Yapımı

Hazır mama içeriğinde kullanılan bazı maddelerin oranının fazla olması köpeklerde böbrek yetmezliği başta olmak üzere çeşitli hastalıklar meydana getirmektedir. Bu nedenle köpek bakıcılarının çoğu köpek maması alırken tereddüt yaşamaktadır. Bu gibi tereddütler yaşamak yerine evde kolay ve sağlıklı bir şekilde köpek maması yapılabilmektedir. Hem bu köpekler için daha sağlıklı hem de besin değeri daha yüksektir. Aşağıda evde yapılabilecek mama tarifleri anlatılmıştır.

Bayat Ekmek ile Yapılan Papara

Bayatlamış ekmekleri değerlendirmenin en güzel yollarından biri köpek maması yapmaktır. Bu mamalar köpekleriniz için daha sağlıklı olmaktadır. Köpek maması yapımında kullanılacak olan kemikler çok ucuza temin edilebilmektedir. Gelelim papara tarifine:

Malzemeler:

 • Bayat ekmek
 • Elma sirkesi
 • Kemik

Yapılışı:

Kemikler 1.5 – 3 litre arasına su koyulan düdüklü tencerede haşlanır. Daha sonra suyun ılıması için biraz beklenir. Doğranan bayat ekmekler kemik suyunun içerisine atılır ve 1 – 2 kaşık elma sirkesi de koyularak iyice karıştırılır. Sirke köpeklerdeki ağız kokusunun geçmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca ağız içindeki bazı sorunlara da fayda sağlamaktadır.

Kıymalı – Ispanaklı Mama

Kıyma ve ıspanağın insanlara olan faydası saymakla bitmez. Bu faydaların aynısı köpekler için de geçerli olmaktadır. Bu nedenle ıspanak köpek maması tariflerinde mutlaka kullanılmalıdır. Ispanaklı mama için gerekli olan:

Malzemeler:

 • Yarım kilo tavuk, hindi ya da dana kıyma
 • 1 su bardağında kuru fasulye
 • 1 tane havuç
 • 1 tane kabak
 • 1 tane yumurta
 • 2 dal ıspanak

Yapılışı:

Kabak ile havuç kabukları soyularak küp şeklinde doğranır. Ispanaklar da temizlendikten sonra ince bir şekilde kıyılır. Fasulye, 1 gün önceden ıslatılır ve ertesi gün haşlanır. Başka bir tencerede kıyma, sebzeler ve fasulye suda haşlanır. 35 dakika kadar haşlandıktan sonra 1 yumurta kırılarak karıştırılır ve biraz ılıyınca köpeğe verilir.

Karışık Sebzeli ve Etli Mama

En sağlıklı tariflerden biridir. Hem sebzenin vitaminleri hem de etin vitamini köpeklere ciddi besin kaynağı olmaktadır. Tarif için gerekli olan:

Malzemeler:

 • Yarım kilo kuşbaşı
 • 2 tane taze ve yeşil fasulye
 • 1 su bardağında tahıl
 • 5 tane brokoli
 • 1 tane havuç
 • 1 su bardağında bezelye
 • 1 tane kırmızı elma

Yapılışı:

Kuşbaşı et, brokoli, doğranan fasulye, elma ve bezelye bir tencereye koyulara 2 litre kadar suda haşlanır. 30 dakika kadar haşladıktan sonra 1 su bardağı haşlanmış tahıl da eklenir. Tüm malzemeler iyice karıştırılarak kenara ılıması için koyulur. İsteğe bağlı olarak 1 tane de yumurta eklenebilir. Ilıdıktan sonra köpeğe verilebilir.

Evde köpek maması hazırlamak çok kolaydır. Gerçek anlamda köpek beslemeyi düşünen kişilerin hazır mamalar yerine besin değeri daha yüksek olan mamaları yapmalıdırlar. Bu köpeğinde ömrünü uzatır.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Köpek Maması Yapımı için 3 Yorum Var!

 1. Ümit GÜNEY dedi ki:

  Merhaba benim english bulldog cinsi köpegim var vermiş olduğunuz tariflerde ne kadar verilmesi gerektiği yazılmamış zira bizimki hiç doymuyor hep yiyor o yüzden günlük alması gereken miktarıda belirtirseniz çok güzel olur

  • Whitepaw dedi ki:

   Merhaba. Köpekler doyduklarını bilmezler önlerine 5 tencere makarna koy hepsini yiyebilirler bu yüzden bunu senin tesbit etmen lazım ama benim ki büyük ırk bir köpek Kuru mama günde 2 su bardağı veriyorum ama genelde evde kendim yapıyorum mamasını o zaman da metal bir mama kabı dolusu veriyorum. Ama bitirip vicdan azabı yaptığı zaman vermiyorum daha. Günde bir çubuk verebilirsin

   • Selda dedi ki:

    Köpeğinizin kilosunun %3 ü kadar
    Benim köpeğim 6 kg
    Yaklaşık günlük ihtiyacı
    180 gram

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir