MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Ciklet Türleri

Popüler Ciklet Türleri & Çeşitleri

Ciklet balıklarını beslemeye ilgi duyuyorsak çok sayıda türü oldıuğu için kafamızın karışmasına da neden olabilir. Güney Amerika Cikletleri, Malavi Cikletleri, Tanganika Cikletleri, Orta Amerika Cikletleri, Cüce Ciketleri, Büyük Cikletler, Agresif Ciktler, Uysal Cikletler ve çok daha fazla türü bulunmaktadır.

Seçiminizde size yardımcı olmak için en sevdiğimiz popüler ciklet balığı türlerinin bir listesini hazırladık. Dünyanın her yerinden gelen bu güzel balıkları çeşitli akvaryum boyutları ve balık tarzları için örneklemeye çalıştık.

Melek Balığı (Pterophyllum)

Melek Balığı (Pterophyllum)

Bir akvaryum klasiği olan Melek Balıkları, yıllardır balık besleyenler için favori durumdadır. Melek Balıkları hala en popüler Ciklet Balığı türlerinden biridir. En yaygın olarak yetiştirilen türü her türlü harika renk ve desende mevcut olan Pterophyllum Scalare’dir.

İyi bakıma sahip bir Melek Balığı akvaryumu gözlerimiz için adeta bir ziyafettir. Ancak bu cikletler hakkında birkaç bilgilendirme olduğunu unutmamak gerekir. Birçok kaynağın (hatta akvaryum mağazalarının) bize söyleyebileceklerinin aksine, bu balıklar küçük tanklar için uygun değildir.

Tek başlarına bakılmamaları gerekir. Karmaşık sosyal yapıları nedeniyle en az beş ila altı balıklık bir gruba ihtiyaçları vardır. Melek Balığınız kendi familyasından arkadaşlarıyla aynı tankta gayet iyi anlaşacaklardır. Onların bulunduğu akvaryuma küçük, narin ve kırılgan balıklar koymamaya özen göstermemiz gerekir.

Discus Balığı (Symphysodon)

Discus Balığı (Symphysodon)

Melek balıkları gibi, Discus balıkları da bir çok akvaryum sever tarafından olmazsa olmaz ciklet balıklarından kabul edilir. Bazı insanlar için cikletlerin kralı olarak adlandırılırlar.

Bu muhteşem balıkların için son derece zor ve özel bir bakımı olduğu sanılır. Hatta bu balık beslemeye yeni başlayanlar için önerilmez. Bazı insanlar bu balıklara sadece en deneyimli akvaryum sahiplerinin bakacaklarını düşünür. Bu gibi durumların aksine balıkların neye ihtiyacı olduğu, nasıl beslendiği, akvaryum temizliği gibi kurallara uyarsak, mutlu ve sağlıklı Diskus balıklarımızla harika vakit geçirebiliriz.

Elektirik Malavisi Cikleti (Sciaenochromis Fryeri)

Elektirik Malavisi Cikleti (Sciaenochromis fryeri)

Malavi ciklet türünün erkekleri gerçek göz alıcıları yapıdalardır. Kumlu bir taban, bol miktarda kaya höyüğü ve bazik pH değerine sahip bir sert su bu balıklar için elverişli bir yaşam alanı oluşturmamıza yardımcı olacaktır.

Elektrik mavisi ciklet yavruları istiyorsak, üreme stresini önlemek adına her erkek için birden fazla dişi almamız gerekeceğini unutmamak gerekir. Bir erkek ve en az üç dişiden oluşan topluluk onlar için idealdir. Akvaryum arkadaşları onların sosyalleşmeleri için iyi bir fırsattır. Fakat akvaryumumuza cikletlerden daha küçük bir balıklar eklemek istiyorsak bundan kaçınmamız gerekir. Çünkü bu balıklar, ağızlarına sığan her şeyi memnuniyetle yiyebilirler. Tek bir türden oluşan akvaryum istemiyorsak, benzer büyüklükte ve çok agresif olmayan Malavi ciklet balıklarını bulmaya çalışmalıyız. Sert suyu ve yüksek pH’ı tolere edebilen daha büyük cüce vatozlar iyi seçenekler olabilirler.

Zebra Ciklet Balığı (Amatitlania nigrofasciata)

Zebra Ciklet Balığı (Amatitlania nigrofasciata)

Zebra ciklet balıkları tek tür akvaryum kurmamız için mükemmel bir seçimler olabilirler. Bu çizgili Orta Amerika ciklet balıkları akvaryumcularda mükemmel topluluk balıkları olarak satılsa da aslında oldukça agresiftirler. Bunun dışında, bakımları oldukça kolaydır ve yeni başlayanlar için uygundur.

En az 100 litrelik bir akvaryum tek bir çift ciklet için idealdir. Daha fazla bu türden balık bakmak istiyorsak, bölgesel saldırganlığı önlemek için çok daha büyük bir akvaryum almaya hazır olmamız gerekir. Kayalar, ahşap parçaları ve saksılar gibi dinlenebilecekleri yerleri seveceklerdir. Ayrıca akvaryumdaki bitkileri de severler. Su değerlerini sabit tutuğumuz ve düzenli su değişiklikleri yaptığımızda bu balıklar akvaryumumuzda rahatça yaşayabilirler.

Kakadu Cikleti (Apistogramma cacatuoides)

Kakadu Cikleti (Apistogramma cacatuoides)

Bu renkli Güney Amerika Cikleti, akvaryumumuzda mutlaka olması gereken ciklet türlerinden biridir. Erkekleri agresif ve üreme zamanı sırasında yüzgeçlerinin üzerinde parlak turuncu renklere sahip olurlar. Daha küçük boyutu ve nispeten kolay bakımı sayesinde balık beslemeye yeni başlayanlar için harika bir seçim olmakta.

En az 80 litrelik uzun bir akvaryum bir çift kakadu cikleti için yeterli büyüklükte olacaktır. Akvaryum suyunun olabildiğince yumuşak su ve hafif asidik pH değerine sahip olması gerekir. Bitkiler, dekor ve mağaralar şeklinde bol miktarda saklanma yeri sağlamamız balıklarımız için faydalı olacaktır. Kakadular, cüce ciklet sınıfına ait olduğundan ve çok agresif olmadıklarından, mevcut agresif türler olmadığı sürece topluluk düzenlerine ayak uydurabilirler. Neon tetra gibi küçük topluluk balıklarıyla iyi arkadaşlık kurabilirler.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Popüler Ciklet Türleri & Çeşitleri için 1 Yorum Var!

  1. Serhat pekgöz dedi ki:

    Kolay gelsin 27 .litrelik akvaryuma hangi balık kaç tane alınır teşekkür ederim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir