MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Lepistes Üretimi

Lepistes Üretimi

Lepistesler, diğer balık türlerinin aksine yumurtalardan üremez, onun yerine canlı olarak dünyaya gelirler. Lepistesler ayın zamanda oldukça serbest ve seri bir biçimde ürerler, bu yüzden de akvaryumunuzda tek bir lepistes çifti olduğunda bile kısa bir süre içerisinde bir düzine yeni yavru ile karşılaşmanız mümkündür. Eğer erkek ve dişi balıkları aynı yerde tutmayı planlıyorsanız, bu döngü ile sürekli olarak karşılaşacaksınız demektir. Şimdi gelin, lepistes üretimi ve çiftleşmesi sürecine yakından bakalım.

Lepistes Üreme Süreci

Lepistes üretimi süreci, oldukça basit ve hızlı gerçekleşen bir dönemdir. Doğru koşullar oluşturulduğu takdirde erkek bir lepistes, dişi bir lepistese onu dölleyebilmek amacı ile yaklaşır. Dişi balık, aktivite sırasında genellikle pek sabit kalmayı tercih etmez; sürekli olarak kendini geri çektiği için akvaryum içinde bir kovalamaca başlayabilir. Üreme sürecinin kendisi ise bir saniyeden daha kısa sürer.

Lepistes Gebelik Dönemi

Bir lepistes için gebelik dönemi, farklı koşullara göre değişkenlik gösterebilir. Dişi bir lepistesin ne kadar hamile kaldığı, daha çok içinde bulunduğu çevresel koşullara göre belirlenir. Standart olarak bir lepistesin gebelik dönemi ortalama 22-28 gün arası sürer. Bununla birlikte suyun fazla soğuk olması durumunda dişi bir lepistesin hamileliği daha uzun sürebilmektedir; zira bu tür koşullarda soğuk su nedeni ile bebeklerin gelişimi biraz yavaşlayacaktır. Bununla birlikte akvaryum içinde dişi lepistese sataşan fazlaca kalabalık bir grup varsa yine doğum süreci bir müddet gecikebilir.

Lepistes

Tüm bunların yanı sıra belirtmekte fayda vardır ki bir dişi, ilk gebeliğinden sonra tekrar üreme sürecine girip birden fazla kez gebe kalabilir. Dişi lepisteslerin erkeklerden aldığı ekstra spermleri muhafaza edebilme özelliği vardır, bu da ona bir ay içerisinde birden fazla doğum yapabilme olanağı tanır.

Lepistes Üretimi İçin İdeal Koşullar

Eğer lepisteslerinizin üremesini ve bebek yapmasını teşvik etmek istiyorsanız aslında ev sahibi olarak pek fazla bir şey yapmanıza gerek yok. Tek yapmanız gereken, aşağıdaki koşulları onlar için sağlıyor olmak:

 • Lepistesler tropikal balıklardır, bu yüzden de onlar için en ideal yaşama ortamı sıcaklığı 23-29 derece arasındadır. Eğer akvaryumunuzun sıcaklığı sürekli olarak 26 derece civarında olursa üremeleri için ilham verici bir ortam olacaktır.
 • Lepistesler aynı zamanda sert sulardan hoşlanırlar; bu yüzden de akvaryum pH değerinin 7.0 ile 7.6 olması gerekir.
 • Düzenli balık yemlerinin yanı sıra lepisteslerinizi üremeye teşvik etmek için onlara taze ya da dondurulmuş tuzlu karides verin. Burada kullandığınız ölçü de ayrıca önemlidir; beş dakika içerisinde tüketebileceklerinden daha fazla karides vermemeye dikkat etmelisiniz.

Lepistes Üreme Sürecinde Bunlara Dikkat!

 • Artık lepisteslerinizin size torun vermesi için nasıl adımlar izlemeniz gerektiğini biliyorsunuz. Çok zor olmamakla birlikte lepistes üretimi sürecinde dikkat etmeniz gereken noktalar da yok değil:
 • Eğer dişinizin gebelik noktası büyümeye başlıyor ve gözünüze her zamankinden daha iri görünüyorsa, büyük bir ihtimalle hamiledir demektir.
 • Hamileliğini daha konforlu geçirebilmesi için ihtiyacı olan tüm koşulları sağladığınıza emin olun. Yeni doğmuş bebekler için güvenli bir ortam hazırlamayı ihmal etmeyin; unutmayın anneleri de dahil olmak üzere akvaryumdaki balıklar onları yiyebilir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Lepistes Üretimi için 2 Yorum Var!

 1. Oğuzhan dedi ki:

  Ben bugun 2adet lepistes aldım erkek boş geziyor dişiye yaklaşır gibi oluyor ama çok yavaş hareket ediyor ne yapmalıyım hiç çifleşmiyor özel kızdırma yemi var mı lütfen yardımcı olun bana

 2. hayrican dedi ki:

  artemia adlı yem var onu ver kardeşim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir