MENU
100'LERCE ÜRÜNDE EN UCUZ FİYATLARI HEMEN BUL >
Üye Ol | Giriş Yap
Balıklara Verilebilecek Sebzeler

Balıklara Verilebilecek Sebzeler

Meyve ve sebzeler insan vücuduna son derece yararlı antioksidanlar ve sağlıklı bileşenlerle doludur. Bu nedenle, çocuklarımıza sebzeler ve meyve yemelerini hatırlatırız. Düzenli tüketilen sebzeler ve meyveler sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmelerini sağlar. Bu durumun aynı akvaryumlarda yaşayan balıklarımız için de geçerlidir.

Çoğu balık beslenmelerine ek olarak taze meyve ve sebzeler yemekten hoşlanırlar. Biz de hayatımız boyunca cam bir fanus içinde yaşasaydık ve ağırlıklı olarak kurutulmuş hazır gıdalar yeseydik, arada sırada yiyeceğiniz farklı yemekler bizi mutlu etmez miydi? İşte bu yüzden balıklarımıza sebze ve meyvelerle ufak sürprizler yaparak yaşam kalitelerini artırabiliriz.

Balıklarımızı sebze ile beslerken hatırlamamız gereken en önemli şey, balıklarımıza vermeden önce kesinlikle iyice temizlemeniz gerektiği. Süpermarketten alınan çoğu sebzenin üzerinde toprak, kir ve balıklar için son derece tehlikeli olabilecek böcek ilaçları olabilir.

Neyse ki tüm bu tehlikeli maddelerle başa çıkmamız kolay ve minimum çaba ile temizlenebilir. Meyve veya sebzenin sert bir kabuğu varsa, bir fırça yardımı ile sadece soğuk su altında temizleyebilirsiniz.

Sebzeleri Nasıl Vermeliyiz?

Sebzenin yapraklı olması durumunda temizlemek için, bir kase veya büyük bir kabı ılık, temiz suyla doldurmamız gerekir. Kaseyi doldurduktan sonra, sebzeyi ezmeden, üstünde olabilecek kirlerden arındırarak yıkamalıyız. İyice yıkadıktan sonra, sebzeyi musluk suyunda durulamalıyız.

Akvaryum suyunuza klor karıştırmak istemediğimiz için sebzelerin daha sonra tamamen kuruması için bir kağıt havlu üzerine koymamız gerekir. Sebzenin suyu tutabileceğinden endişe ediyorsak, temizliği yapmak için damıtılmış su kullanabiliriz.

Sebzeler iyice temizlendikten sonra, balıklarımız için hazırlamaya devam edebiliriz. Bazı meyve ve sebzeler balıklarımıza çiğ olarak verilebilir. Ancak çoğu sebzeyi balıklarımıza vermeden önce haşlamamız gerekir.

Genellikle çiğ olarak servis edilmeye uygun olan meyve ve sebzeler muz, kabak, armut, elma, havuç, patates ve tatlı patateslerdir. Bunların hepsi balıklarımıza vermeden önce küçük parçalar halinde kesmeliyiz.

Balıklarımıza vermek için haşlanmasını istediğimiz sebzelerin çoğunu, bir tencerede su kaynayana kadar pişirmeli ve daha sonra su kaynadıktan hemen sonra çıkarmalıyız. Haşlamaya alternatif olarak hafif bir şekilde buharda da pişirebiliriz. Özellikle buharda pişirme sert ve balıkların tüketemeyeceği sebzeler içindir. Haşlamak veya buharda pişirmek için en iyi sebzeler, kabak, salatalık (tohumları çıkartılmış), fasulye, bezelye (balıklara vermeden önce kabuklarını alınmalı), brokoli, lahana, marul ve ıspanaktır.

Sebzeleri akvaryuma eklemeden önce tamamen soğuduğundan emin olmalıyız. Aksi takdirde, balıklarımız sebzeleri hemen yemeye çalışacaklarından kendilerine zarar verebilir.

Şaşırtıcı derecede, balıkların sebze ve meyve tüketmesinin onların sağlığı açısından yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Balıklarımızın başlıca tüketebilecekleri sebzeler arasında marul, ıspanak ve lahana vardır. Bu sebzeleri akvaryumumuzun içine küçük parçalar halinde koyarak balıklarımıza kolayca verebiliriz. Ayrıca bir alg olan Spirulina, içerdiği yüksek miktarda protein değeri sayesinde balıkların favori yiyecekleri arasındadır.

Sebzeleri küçük parçalar ayırsak bile, balıklarımız onlara verdiğiniz sebze miktarını bitiremez. Suyun kirlenmemesini önlemek için, 24 saat sonra yenmeyen kısımları çıkarmamız gerekir. Daha fazla beklersek, suyunuzun kirlenme riski artmış olur.

Balıklarımızı sebze ağırlıklı beslemek akvaryum suyunu hızlı bir şekilde kirletecektir. Sebze ve meyvelerde bulunan şeker akvaryumumuzda alglerin çoğalmasına da yol açabilir. Bu yüzden denge, başarılı bir beslenme planının anahtarıdır. Sahip olduğumuz balık türleri ve besin gereksinimlerini hakkında mümkün olduğunca bilgi edinmeye çalışmalıyız.

Verebileceğimiz Sebze Çeşitleri

Balıklarımızın ne yiyeceğinden emin değilsek, sebze seçerken uymamız gereken birkaç genel kural vardır.

  • Bezelye hemen hemen her balık için mükemmeldir ve kabız olan bir balığın rahatlamasına yardımcı olur. Vücut hareketlerinden dolayı kabız oldukları anlayabileceğimiz balıklarımız için bezelye düzenli olarak beslenmek akvaryum balıkları için neredeyse bir gerekliliktir. Bezelyeyi herhangi bir balığa vermeden önce kabuklarını soymayı unutmayın.
  • Kabağı akvaryumda beslediğimiz bütün balıklar severek tüketecektir. Yuvarlak dilimler halinde hazırlayarak haşlayacağımız veya buharda pişireceğimiz kabak dilimlerini balıklarımıza kolayca verebiliriz.
  • Akvaryumların olmazsa olmazı salyangozlara sebze vermek söz konusu olduğunda, yapraklı yeşillikler onlar için favori yiyecektir. Onlara vereceğimiz bir marul yaprağı hem iyi bir besin kaynağıdır hem de salyangozlar için hazırlanması kolaydır.
  • Taze balık yemi en iyi balık yemi olmasına rağmen, kolaylık sağlamak için suyu alınmış ve dondurularak kurutulmuş sebzelerle de balıklarımızı besleyebiliriz.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir