MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Köpekler Neden Yalar?

Köpekler Neden Yalar?

Bir bakalım, bunlar size tanıdık gelecek mi: Köpeğinizle birlikte uzun bir yürüyüşe çıktıktan ve ona mama verdikten sonra dinlenmek için koltuğunuza oturursunuz. Köpeğiniz yanınıza gelir, siz onu sevmeye başladığınız anda ise sizi yalamaya başlar. Tabii ki siz bu yalama olayından pek de hoşlanmazsınız, ancak ilk başta bu çok da büyük bir sorun değilmiş gibi görünür gözünüze. Zamanla ise öyle bir noktaya gelir ki artık suratınızda yalanmamış yer kalmamıştır! Elbette bu bir sevgi gösterisi ve neticede iyi niyet ile gelen bir şey; pekiyi ama köpekler neden yalar?

Köpeklerde Yalamanın Sebepleri Nelerdir?

Köpeklerin sahiplerini ve kendi cinslerini yalamalarını tetikleyen pek çok farklı sebep var. Eğer bu davranışı törpülemek istiyorsanız, her şeyden önce yalama sebeplerini anlamanız gerekir.

1. İnsan Tadının Güzel Olması

Köpeğiniz yere herhangi bir şey döküldükten sonra yeri, siz yemek yaptıktan sonra mutfak tezgahını ya da en basit hali ile boş mama kabını yalıyorsa bunun en basit sebebi elbette o yerin tadının güzel olmasıdır. Pekiyi aynı şekilde sizin teninizin tadının da köpeklere göre güzel olduğunu biliyor muydunuz? Bazen sadece onların tadını alabildiği ufak yemek partiküllerine denk gelirler, bazen de sadece derimizdeki tuz onların hoşuna gider.

2. Temizleme İsteği

İlk etapta köpeğiniz size çok da hijyen bağımlısı biri gibi gelmeyebilir; ancak tıpkı kedilerde olduğu gibi köpeklerde de yalayarak kendini temizleme isteği vardır. Buna rağmen bu alışkanlığa yakından ilgi göstermenizde fayda var; zira aşırı yalama ve kendini temizleme, deri gözeneklerinin açılmaya ihtiyacının olduğunun bir göstergesi olabilir.

Köpekler Neden Yalar?

3. İyileşme İhtiyacı

Köpeklerin tükürük bezlerinde bakterileri öldüren özel enzimler yer alır. Köpekler kendilerini yaladıkları zaman ölü deriden ve deriye yapışmış pisliklerden arınmış olurlar. Bazı köpekler ise yalama konusunda kendilerini durduramayarak aslında iyileşmeye meyilli olan yaraları tekrar açabilmekte ve aşırı yalamadan dolayı kendilerini zarar verebilmektedirler.

4. Takıntı

Laf aşırı yalamadan açılmışken hemen belirtelim: Eğer köpeğiniz düzenli olarak aynı yeri ya da aynı objeyi durmadan yalıyorsa ya da bunu korkarken veya stresliyken yapıyorsa, bu tıbbi yardım alma noktasında olduğunuzun bir işareti olabilir. Her ne kadar yalama köpekler için bir nevi stres boşaltma aracı olsa da obsesif yalama aslında daha fazla strese yol açabilir.

5. İletişim

Köpekler başka köpekleri pek çok farklı şey söylemek için yalarlar: Açım, sana teslim oluyorum ya da haydi arkadaş olalım gibi… Bunu insanlara karşı da yaparlar, ancak biz bu mesajları alma konusunda diğer köpekler kadar iyi değiliz. Eğer köpeğiniz sizi yoğun bir şekilde yalıyorsa etrafta eksik olan bir şey olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Belki su kabı boştur ya da tuvalet kapısı kapalıdır. Başka bir deyişle aşırı yalama söz konusu olduğunda köpeğinizin büyük bir ihtimalle bir şeye ihtiyacı vardır.

Köpekler Neden Yalar?

6. İlgi

Elbette evcil köpeklerin yalamasının en temel sebebi budur: İlgi ve sevgi ihtiyacı. İlgi ve şefkat ihtiyacı ile yalama, köpeklerinizde zevk endorfinlerinin salgılanmasına ve sakinlik, rahatlık oluşmasına vesile olmaktadır. Bazen bu şefkat isteği biz insanlar için fazla olabilmekte. Bu gibi durumlarda köpeğinizin yalamasını yok sayarak başka bir odaya geçin. En nihayetinde yalamanın sizin gitmenize yol açtığını algılayarak bunu kesecektir.

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir