MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Kedinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız

Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 10 Davranışı

Kedinizin sizi sevdiğini nasıl anlarsınız, hiç merak ettiniz mi? Eğer kendisi bir kucak kedisi değilse ve sizinle sarmaş dolaş yaşamaktan hoşlanmıyorsa bu, tabii ki sizi sevmediği anlamına gelmiyor. Her kedinin sizi sevdiğini göstermek için başvurduğu farklı yöntemler var.

1. Yavaşça Gözlerini Kısması ve Kırpması

Gözlerini Kısması
Kediler yabancılarla ya da tehlike olarak gördükleri başka kedilerle karşılaştıklarında genelde gözlerini fal taşı gibi açar ve o tehlike ile uzun uzun bakışırlar. “Kedi öpücükleri” diye de nitelendirilen yavaş göz kırpmaları ise memnuniyet ve şefkat göstergesidir. Dilerseniz siz de bunu bir oyunu çevirip aynı şekilde gözlerinizi kısarak kedinize tepki verebilirsiniz.

2. Kendini Temizlemesi

Kedinin Kendisini Yalaması
Kedilerin sadece kendi hijyenleri uğrana sürekli temizlendiklerini ve yalandıklarını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Kediler hem kendilerini stresten arındırmak hem de aynı ortamda bulundukları kişiler ile bağlarını güçlendirmek için yalanırlar. Eğer kediniz sizin yanınızda hiç çekinmeden önüne gelen her yerini yalıyorsa sizi “aileden” sayıyor demektir.

3. Yüzünüze Sürtünmesi

Kedinin Sürtünmesi
Masa başında otururken hiç kedinizin masaya zıplayıp tüylü tüylü bedeniyle yüzünüze sürtündüğüne denk geldiniz mi? Eğer geldiyse bu ilişkideki asıl sahip siz değil, kedinizdir. Kendini sizin sahibiniz olarak gören kedinizin size karşı hissettiği şefkat ve sizinleyken içinde bulunduğu konfor en üst düzeydedir.

4. Sürekli Yanınızda Olması

Kedilerde Görülen En Sık Hastalıklar

Kediniz sizi odadan odaya takip ediyor, özellikle vakit geçirdiğiniz odada bulunuyor ve uyuduğunuz odada uyuyorsa sizinle ilgileniyor ve sizinle zaman geçirmek istiyor demektir. Bazı kediler fiziksel olarak sevgilerini gösteremeyebilir, ama sadece “yanınızda” olmaları bile yeter, değil mi?

5. Size Sözgelimi “Hediye” Getirmesi

Kediler ile Oynamak

Günün birinde sevgili ponçiğiniz kapı eşiğinize ölü bir fare ya da ölü bir kuş getirirse ona kızmayın. Bu, onun sizin için avlanıp sizin için bir hediye getirmesi anlayışıdır ve kedi dünyasında yüce bir sevgi göstermesidir.

6. Eve Döndüğünüzde Sizi Karşılaması

Evde Sizi Karşılaması
Belki siz buna tanık olamayabilirsiniz ama eşiniz ya da evinizin diğer sakinlerini bunu fark edecektir: Ne zamanki arabanızla evin önüne park etseniz, apartman kapısını açsanız ya da kilidi açmak için anahtarlarınızla oynasanız kediniz bu belirleyici sesleri ayırt ederek sizin gelişinize tepki verecektir. Eğer geldiğinizde kapıya koşarsa bilin ki sizi özlemiş ve evde oluşunuza mutlu olmuştur demektir.

7. Yerde Sırt Üstü Yuvarlanması

Kedi Çiftleşmesi

Takdir edersiniz ki pek çok kedi özellikle göbeğine dokunulmasından hoşlanmaz. Eğer kediniz yere yatıp sırtüstü yuvarlanarak göbeğini size açıyorsa gerçekten size güveniyor demektir. Bu, onun en hassas noktalarından bir tanesidir ve bu hassasiyeti sizinle paylaşmaya açıktır.

8. Kuyruğunu Soru İşareti Yapması

Kedi Kuyruğu

Soru işareti şeklinde kıvrılmış bir kedi kuyruğu sevdiği kişiyi karşılayan bir kedinin kuyruğudur. Dikine duran bir kuyruk da tanıdık, güvenilir ve sevilen bir kişiye ithafen dik duruyordur 🙂

9. Masaj Yapması

Masaj Yapması

Kedilerin patileri ile koltuklara, halılara ya da insanların bedenine masaj hareketleri ile yaptığı yoğurma hareketi aslında doğuştan gelir ve anne kedinin süt akışını hızlandırmak amacıyla yapılır. Anne-çocuk ilişkisi ile ilişkilendirilen bu hareket kedinin yetişkinliğinde yalnızca güvendiği insanların çevresinde yaptığı bir harekettir.

10. Söz Dinlemesi

Kedinin Söz Dinlemesi

Kedileri eğitmek ve size itaat etmelerini sağlamak neredeyse imkansızdır; bildiğiniz gibi kediler köpeklere kıyasla çok daha bağımsız ve başına buyruktur. Öte yandan kediniz ikazlarınızı ciddiye alıyor ve yapmaması gereken bir şeyi algılayıp kendini durduruyorsa size saygı duyduğunu belirtiyordur.

Unutmayın; kediler gizemli ve tahmin edilemez olmayı severler, bu yüzden onlardan sulu öpücükler beklemeyin. Ancak bu yine de onların sizi sevdiği gerçeğini değiştirmiyor. Siz de bu ufak tefek işaretleri takip ederseniz aslında o minik tüy yumağının size ne kadar bağlı olduğunu fark edeceksiniz. Sevgi dolu günler dileğiyle!

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Kedinizin Sizi Sevdiğini Gösteren 10 Davranışı için 3 Yorum Var!

  1. Ali dedi ki:

    Bizim ufaklık bunların 7 tanesini yapıyor ^_^

  2. Bahar dedi ki:

    Bizim minnak da pek söz dinlemese de bunların 9 unu yapıyo?

  3. Hasan dedi ki:

    Benim kedilerim bunların hepsini yapıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir