MENU
Üye Ol | Giriş Yap
Aulonocara Baenschi

Aulonocara Baenschi

Latince Adı: Aulonocara Baenschi (Sarı İmparator, Benga Tavuskuşu)
Coğrafik Kökeni: Nkhomo Reef (Benga’nın yakınlarında), Malawi gölü.
Yaşam Alanı: Malawi geçiş habitatında yaşamaktadır. Bu habitatta kayalık kıyılar, seyrek kayalıklı kumluk alanlara yer verir. Habitat hem kaya hem kum barındırır. Su genellikle 4-6 m. arasındadır. 10-16 m derinlikte de gözlenmiştir. Balıktan balığa değişen bir şekilde ya oyuklarda ya da büyük gruplar halinde yaşarlar. Erkeklerin kumluk bölgedeki seyrek kayaların arasında bölgeleri vardır, dişiler ise grup halinde görülür.
Beslenme Biçimi: Bütün Aulonocara türlerinde olduğu gibi kafa kısmında alıcı sensörler vardır. Bu sensörler sayesinde göl tabanının altındaki kurt, salyangoz, böcek larvası gibi canlıların hareketlerini algılarlar. Avlarına ulaşmak için oradaki kumu ağızlarına alarak solungaçları yardımıyla süzerler. Doğada etçil olarak beslenen bir tür olmasına karşın akvaryum ortamında verilen her yemi kabul edeceklerdir. Kaliteli kuru yemlerin yanında verilecek canlı ve dondurulmuş yemler balıkların iyi bir formda ve renkte olmalarına yardımcı olacaktır.
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Taban – Orta
Cinsiyet Ayrımı: Erkekler sarı renkte olurlar ve türün bütün renklerini çok güzel sergilerler, dişiler ise koyu dikey çizgilerin yanında donuk gri-yeşil-bej tonlarını taşırlar. Bunun yanında erkeklerin sırt ve alt yüzgeçleri sivri bir şekilde biter.
Üreme: Dişiler ortalama 20-40 adet yumurtayı ağızda kuluçka yaparlar. Üretilmesi kolaydır. Bir kere üremeye başladıklarında devamı gelecektir. Üreme döneminde erkeğin agresifliğini dağıtmak için 1 erkeğe, 4-6 dişi gelecek şekilde beslenmelidir. Düz yüzeyli kayalar ve açık kumluk alanlar potansiyel üreme bölgeleridir. Erkek üreme bölgesinde yoğun bir renk alarak dişileri etkilemeye çalışır, eğer dişi istekliyse yaklaşır ve yumurtlayıp hemen ardından yumurtaları ağzına alır. Dişi yumurtaları 21-24 gün boyunca kuluçkaya yatırır. Yumurtalar oldukça küçük ve sayıca fazladır. Yavrular hızlı bir şekilde büyür, bir ay içinde 2,5 cm olabilirler. Yavruların artemia ile beslenmesi uygun olacaktır.
Sıcaklık: 24°C – 29°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: Erkekler 15 cm, dişiler 11 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 200 lt
Su Sertliği: Orta – Çok Sert
pH: 7.8 – 8.6

Genel Yorum: 1 erkek ve 6 dişi şeklinde beslenmesi uygun olacaktır. Büyük dudaklara ve gözlere sahiptirler. Tetra şirketinin kurucusu Dr. Ulrich Baench’in onuruna türe baenschi adı verilmiştir. En popüler imparator türlerinden biridir. Enfes sarı rengin mavi çizgiler ve mavi suratla birleşimi ortaya muhteşem bir balık çıkarmıştır. 1985 yılında Meyer tarafından keşfedilmiştir. Bu tür diğer günışığı tavuskuşu olan Aulonocar sp. “Stuartgranti Maleri” ile karıştırılmamalıdır. Bu türün çehresi yuvarlakken, diğer türün Aulonocara stuartgranti gibi sivri bir çehresi vardır. İyi bir bakımla 10 yıla kadar yaşayabilir. Bakımı ve üretimi kolaydır. Kolay bir tür olmasına karşın kötü su koşulları sağlığını etkileyecektir, bu nedenle haftalık su değişimleri aksatılmamalıdır. Erkeğin dişilere karşı arada bir görülen hafif agresifliği dışında oldukça barışçıl bir balıktır. Copadichromis, Placidochromis, Otopharynx lithobates ve Protomelas gibi haplochromis türleri ve sarı prenses gibi barışçıl mbunalar uygun tank arkadaşları olabilir. Diğer imparatorlarla beslemek hibritleşmeye neden olabileceği için kaçınılmalıdır. Kayalardan oluşturulacak saklanma alanları ve geniş kumluk yüzme alanları faydalı olacaktır. Kumla haşır neşir bir tür olduğundan solungaçlarına zarar gelmemesi ince taneli kum kullanılmalıdır. Erkeğin tam rengini alması iki yılı bulabilir.

Etiketler:

Bu yazıyı diğer hayvanseverler ile paylaşmayı lütfen unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir